Na pořádek v Praze dohlíží několik stovek policistů. Zapojili se příslušníci kriminální, dopravní i cizinecké služby, antikonfliktní tým i policisté z krajské pořádkové jednotky. K dispozici mají i policejní vrtulník. „Vzhledem k tomu, že očekáváme příjezd i některých radikálních příznivců hostujícího týmu, kteří se v minulých dnech zapojili do násilností v Rotterdamu, a nemůžeme vyloučit jejich agresivní chování, pražské policisty posílí kolegové z pořádkových jednotek z Brna, Plzně a Ústí nad Labem,“ uvedl v uplynulých dnech policejní mluvčí Jan Daněk.

Policie očekávala příjezd asi tří tisíc fanoušků již ve středu. V plánu měli strávit večer a noc po barech v centru města. První incident na sebe nenechal dlouho čekat. V podvečer jeden z fanoušků na Staroměstském náměstí odpálil pyrotechniku, která zranila turistku. „Policisté podezřelého, který měl pyrotechniku odpálit, na místě zajistili,“ uvedla policie na twitteru. „Jednalo se o ženu ve věku kolem 45 let, její zranění není vážné. Záchranáři ji převezli do nemocnice,“ řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Video
délka: 00:38.80

Policisté zadrželi nizozemského fanouška, jehož pyrotechnika zranila turistku. (24. listopadu 2021) Policie České republiky

Policie na twitteru také upozornila na to, že někteří z fanoušků, kteří přijeli do Prahy, se v Rotterdamu minulou neděli účastnili protivládních protestů kvůli opatření proti šíření nemoci covid-19, kdy došlo i na střet s policií, po kterém tři lidé skončili v nemocnici.

Fanoušci se ve čtvrtek po 16:00 plánují vydat z centra směrem ke stadionu Eden ve Vršovicích. Už od odpoledne se začali scházet na Staroměstském náměstí. Někteří z nich mají dýmovnice a další pyrotechniku, jednoho z nich museli policisté krátce před čtvrtou zpacifikovat.

Na místě jsou pořádkové jednotky. „V rámci přípravy bezpečnostního opatření policie komunikuje i s velvyslanectvím Nizozemského království a do Prahy přijede také sedm policistů z Rotterdamu, kteří se specializují na problematiku fotbalového násilí,“ doplnil policejní mluvčí.

Utkání začne v Edenu v 18:45. Po zpřísnění protikoronavirových pravidel se už fanoušci s výjimkou dětí nedostanou na stadion po předložení negativního testu, vstup jim umožní pouze dokončené očkování nebo prodělání nemoci v posledních šesti měsících. Slavia navíc vzhledem k aktuální epidemické situaci zastavila veřejný prodej vstupenek.

Video
délka: 00:19.43

Nizozemští fanoušci na Staroměstském náměstí. (25. listopadu 2021) Policie České republiky

Fotogalerie
16 fotografií