Ve VFN jsou nyní návštěvy zakázané na onkologické, neurologické, stomatologické a geriatrické klinice. Od pondělí 25. října platí zákaz návštěv i na ORL, na III. interní klinice a na jednom lůžkovém oddělení urologické kliniky.

„Zákaz návštěv na jednotlivých klinikách je v kompetenci vedení daných klinik a váže se k počtu covid pozitivních pacientů na dané klinice,“ sdělila v pondělí mluvčí VFN Marie Heřmánková. Podle mluvčí se v současné době o plošném zákazu návštěv v nemocnici neuvažuje. „Toto opatření se přímo váže na epidemiologickou situaci. Ta ale k dnešnímu dni není ještě tak špatná, aby vyvolala plošný zákaz návštěv. Nepřetržitě ji sledujeme a v případě jejího zhoršení plošný zákaz vyhlásíme,“ doplnila.

K pondělnímu dni se návštěvám uzavřela všechna lůžková oddělení nemocnice Na Homolce. Návštěvy jsou zakázány do odvolání. Lidé nicméně mohou své blízké, kteří jsou v nemocnici hospitalizovaní, ve výjimečných případech navštívit, pokud návštěvu schválí ošetřující lékař pacienta. „Toto opatření realizujeme především v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči a jsou spolu s chronickými pacienty ve zvýšeném riziku závažného průběhu onemocnění covid-19,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Od pondělí jsou zakázány návštěvy i na některých odděleních ve Fakultní nemocnice v Motole. Podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové se to týká tamní Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN), Kliniky spondylochirurgie a Spinální jednotky, kde mohou lidé nyní navštívit jen pacienty v terminálním stadiu. V největší české nemocnici je nyní hospitalizováno 39 pacientů nakažených koronavirem. Sedm z nich je podle Dankové v těžkém a dalších devět ve středně těžkém stavu.

Ve FTN jsou nyní možné pouze individuální návštěvy, kdy návštěvu pacienta musí schválit lékař. Zároveň platí podmínka, že návštěva musí prokázat svou bezinfekčnost certifikátem k očkování, potvrzením o prodělání covidu-19 nebo platným testem na koronavirus s negativním výsledkem. Po dobu návštěvy pacienta mít návštěva nasazený respirátor.

Na Bulovce plošný zákaz neplánují

Naopak ve Fakultní nemocnici Bulovka podle její mluvčí Evy Libigerové zatím vyhlášení plošného zákazu návštěv neplánují. Počet hospitalizovaných osob, které se potýkají s nákazou covidem-19, se podle mluvčí na Bulovce mírně zvyšuje. Zatímco před týdnem nemocnice zaznamenala 17 covid pozitivních pacientů, dnes je jich o šest více. Z toho čtyři pacienti jsou ve vážném stavu a podle mluvčí jsou hospitalizovaní na jednotce intenzivní péče (JIP). Jeden pacient ve vážném stavu byl přitom proti nemoci očkovaný.

V českých nemocnicích je s koronavirem poprvé od května více než 1500 lidí. V neděli to bylo 1503 pacientů, 221 z nich bylo v těžkém stavu. Od začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku 1 765 654 případů koronaviru. Většina lidí se z nákazy vyléčila. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Video
Video se připravuje ...

Vojtěch opět odmítl lockdown: Vůči očkovaným by byl morálně špatně! Blesk Zprávy / ČTK

Fotogalerie
5 fotografií