Agentura funguje prostřednictvím Centra sociálních služeb Praha a o jejím fungování rozhodli radní již v květnu. Funguje tak, že s majiteli si vyjedná pronájem, který jim garantuje bez ohledu na to, zda je nemovitost obsazená nebo ne, i na to, zda budou případní nájemníci řádně platit.

Agentura má být něco jako spojka mezi vlastníky a nájemníky a má přispět k řešení dostupnosti bydlení. Majitelům garantuje i případné opravy objektů a poskytuje lidem i sociální služby. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) k tomu již dříve poznamenal, že se jedná model používaný i v jiných evropských městech, který efektivně propojuje soukromý a veřejný sektor.

„Agentura majitelům bytů nabízí stálý příjem nehledě na to, zda je byt obsazený nájemníkem, a funguje tak jako zprostředkovatel i ručitel. Ukazuje se, že pokud nabídneme smysluplnou službu, tak o ní majitelé pražských bytů mají zájem,“ uvedl bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Od června se ozvalo okolo třiceti majitelů, ze kterých město oslovilo patnáct a se sedmi z nich již uzavřela agentura smlouvu o spolupráci. Byty mohou majitelé nabízet až do první poloviny října.

Město na sebe bere rizika

Nájem se platí podle cenové mapy, jsou určené dvě zóny podle umístění bytů ve správních obvodech města a dvě kategorie bytů podle jejich vybavení. Zohledňují se například hygienické požadavky, energetická náročnost nebo vytápění. Ceny se pohybují od 180 korun za metr čtvereční do 220 korun. Město na sebe také skrze agenturu bere veškerá rizika v případě neplacení nájmu nebo rozsáhlejších oprav.

Zatím se vybralo sedmnáct klientů, kteří doposud pobývali v azylových domech Centra sociálních služeb nebo čekatelů na magistrátní byty. „Pokud chceme v hlavním městě úspěšně ukončovat bezdomovectví, musíme umět lidem v nouzi nabídnout jistotu střechy nad hlavou,“ říká radní pro sociální politiku Milena Johnová (Praha Sobě).

Tito lidé si mohou skrze agenturu domlouvat prohlídky a s asistencí pracovníků nájemní agentury si vybrat nejdostupnější bydlení. První tříčlenná rodina se podle magistrátu nastěhovala již minulý týden a nemusí tak již provizorně bydlet v azylovém domě. Další rodiny by se měly do bytů nastěhovat od začátku září.

Fotogalerie
25 fotografií