Po třech letech na stříbrné a bronzové příčce získal letos tým z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRS) konečně zlatou medaili. Konverzační robot se zrodil už v roce 2016. Skupina studentů přihlásila tehdy svůj výtvor na první ročník soutěže Alexa Prize vyhlášené americkým Amazonem. Ihned se umístili na druhém místě. A úspěch se opakoval i letos.

Jak vyhráli?

Cílem soutěže bylo vytvořit sociálního bota, který bude se svými uživateli schopen plynule hovořit, reagovat na dotazy, podávat informace a pobavit. To vše na jeho zařízeních s virtuální asistentkou Alexou. Konkurence byla veliká. Soutěže se účastnilo devět různých univerzitních týmů. Svého zástupce měla také známá americká Stanfordova univerzita.

Nejprve se v listopadu 2020 oznámily týmy, které od Amazonu dostaly jak výzkumný grant, tak přístup k všelijakým pomůckám k tvorbě projektů. Následně mohly miliony živých uživatelů hlasové asistentky Alexa při svých konverzacích narazit na jednoho z devíti chatbotů v soutěži a hovořit s ním.

Na konci debaty hodnotili uživatelé kvalitu konverzace od jedné do pěti hvězd. Tři týmy s nejlepším hodnocením od uživatelů postoupily do finále, Amazon k nim přidal ještě další dva týmy na základě hodnocení od uživatelů, hloubky témat a přesnosti odpovědí. Český chatbot válel, závěrečná konverzace s ním trvala 14 minut a 14 sekund a vysoutěžil pro své stvořitele první místo.

Pocit vítězství

„Získat první místo je samozřejmě úplně neuvěřitelný pocit,“ raduje se vedoucí týmu Jakub Konrád. Sice jeho tým stojí na stupních vítězů již počtvrté, ale poprvé na nejvyšší příčce. „Letos jsme se snažili vytvořit systém schopný pružné konverzace, který syntetizuje přístupy s připravenými scénáři a zároveň se dokáže lépe přizpůsobit potřebám uživatelů, a to se nám nejspíš vyplatilo,” dodává. 

Uživatelům i porotcům se konverzace s Alquistem líbily, protože byly nejlepší, nejhodnotnější a nejvtipnější. Zlaté třešničce na dortu dodává na chuti fakt, že robota programovali  studenti, pro které není angličtina mateřským jazykem a americké prostředí i společnost se od té naší dost liší. Mimo skvělého zahraničního uznání získal tým za svůj úspěch také finanční odměnu ve výši půl milionu dolarů (cca 10,8 milionu korun).

Video
délka: 02:49.80
Video se připravuje ...

Takto by měl český pavilon v Dubaji vypadat. Czech Republic EXPO 2020

Fotogalerie
12 fotografií