Zájemce o provoz všech toalet v metru může podat žádost o účast v tendru do 6. září. Záchodů je 64, z čehož se 17 nachází na “áčku”, trasa B jich má 27 a “céčko” celkem 20. O rekonstrukci záchodů ve špatném stavu se stará DPP, od roku 2014 na změně ustavičně pracuje. „Většina z nich, celkem 35, je buď nových, nebo po celkové rekonstrukci a modernizaci. Zbylých 29 toalet plánuje DPP zrekonstruovat v následujících pěti letech, tj. do roku 2026," říká mluvčí DPP Aneta Řeháková.
Podmínky
Nový provozovatel bude zajišťovat pravidelný provoz a obsluhu toalet, ve všedních dnech od 6:00 do 22:00, o víkendech a státních svátcích od 8:00 do 20:00. Další povinností bude úklid obnášející sanitaci, dezinfekci a běžné údržby i opravy veškerého zařízení. Už by se ani neměl opakovat klasický problém s nedostatkem mýdla, dezinfekce či toaletního papíru. Za jejich zásobu zodpovídá nový nájemce.
Veškeré náklady na provoz veřejných “záchodků” bude platit provozní. Mezi ně patří poplatky za vodu i elektřinu a platba za odvedení odpadních vod veřejnou kanalizací (stočné). Ročně vychází okolo 8,2 milionů, z čehož největší podíl stojí vodné a stočné za téměř 4 miliony. Necelé 3 miliony činí náklady na elektrickou energii a zhruba 1,4 milionu stojí teplo.Nejnavštěvovanější je Anděl a “Ípák”
Cena za jedno použití toalet se stanovila na deset korun. Peníze půjdou v plné výši do kapsy provozovateli. Průměrný počet platících zákazníků sociálního zařízení je okolo čtyři a půl tisíce měsíčně. Návštěvnost ovlivňuje lokalita toalet. „Nejnavštěvovanější jsou toalety ve vestibulech stanic Anděl – Na Knížecí, I. P. Pavlova nebo Florenc,“ povídá Marek Kopřiva, technický ředitel DPP – Metro.
Anděl těží z odjezdů dálkových autobusů a faktu, že na povrchu si člověk nemá kam „odskočit“. Na I.P. Pavlova roste počet uživatelů díky konání různých akcí na Tylově náměstí – například vánočních trhů. „Ve dnech, kdy nejsou na povrchu žádné akce, je naopak počet návštěvníků toalet podprůměrný, i když je I. P. Pavlova nejvyužívanější stanicí pražského metra,“ dodává Marek Kopříva.
Plenky i respirátory
Na záchodech v metru si zájemci budou moci koupit plenky pro děti i pro dospělé nebo roušky či respirátory. Klasickým sortimentem v době covidové budou tuhá i tekutý mýdla, dezinfekce rukou a vlhčené ubrousky. Dále budou na místě k ehnání vložky, tampony a dokonce i dámské punčocháče.
Koho vybrat?
Hlavním hodnotícím kritériem pro výběr vhodného adepta je ze zákona ekonomická výhodnost nabídky. Očekáváný příjem z výběru poplatku by měl převyšovat náklady na provoz. „Naším cílem je získat silného, renomovaného provozovatele, který se bude starat ideálně o všechny veřejné toalety v celé síti pražského metra,“ uzavírá Marek Kopřiva.
Žebračku v metru zadrželi policisté, byla pod vlivem drog. Policie ČR