Budova od roku 2019 prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Celkově práce vyšly už na částku okolo 41 milionů korun. Další investice v řádech desítek milionů korun se plánují. Cílem rekonstrukci je mimo jiné celková bezbariérovost. Opravou prošla také terasa v šestém patře, odkud má návštěvník Vítkov jako na dlani. Předtím bylo prý o život vůbec na střechu vkročit. Po opravě hostila terasa svůj první koncert od skupiny The Tap Tap.

„Chceme budovu otevřít veřejnosti,“ říká mluvčí nemocnice Radek Pešout. V plánu jsou koncerty, výstavy a semináře. Díky výtahu až na střechu se terasa zpřístupnila všem, jak maminkám s kočárky, tak pacientům ležícím na posteli. „Všichni, kdo jsme byli delší dobu v nemocnici, víme, jak dlouho se čas vleče. Je fajn přijít na terasu a natrefit třeba na koncert,“ směje se jeden z hendikepovaných muzikantů skupiny The Tap Tap.

 Tři pilíře nemocnice

Zdravotnické zařízení naproti paláci Akropolis se zaměřuje na širokou veřejnost. Poskytuje všeobecnou zdravotní péči z veřejného zdravotního pojištění. Své služby zakládá na třech nosných pilířích. Prvním je klasické ambulantní centrum pro místní i „přespolní“. Druhý pilíř zajišťuje 75 lůžek pro pacienty, rehabilitaci a ošetřovatelskou péči. Třetí pilíř je nejnovější a tvoří ho očkovací a postcovidové centrum, cíleno hlavně na Žižkovany.

Velké změny

V roce 2019 se po dlouhých 70 letech vrátila budova zpět do rukou církve. Nemocnice na Žižkově patří České provincii Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže a církevní společnosti Curafides. Postupně rozšiřuje své služby, chce se stát nemocnicí a ambulantním centrem pro zhruba 75 tisíc obyvatel Prahy 3. Přibyly například chirurgická, plicní a kardiologická ambulance.

„Chceme se stát zdravotním centrem pro Prahu 3. Zvládneme 90 procent toho, co pacienti požadují,“ vysvětluje ředitel Tomáš Krajník. Ke všem zákrokům a vyšetřením ale nemusí dojít přímo v místě nemocnice. Všechny ambulance mají totiž smluvní zajištění s dalšími odbornými pracovišti v Praze, například s FN Motol. Řeknete svůj problém nemocnici na Žižkově a ta vám zajistí vše potřebné buďto přímo v budově, nebo na jiném pracovišti.

Covid očkování

V lednu 2021 začala jednání mezi Prahou 3 a nemocnicí o vzniku očkovacího centra. Začala se ladit podoba očkovacího centra a řešila se otázka kapacity. V březnu odstartovalo očkování naplno vakcínami Moderna i Comirnaty od Pfizer/BioNTech. Od konce července nemusí mít zájemci předchozí registraci. Nemocnice láká všechny místní, kteří ještě nejsou naočkovaní, ať směle vejdou. 

Video
délka: 00:24.50
Video se připravuje ...

Koncert skupiny The Tap Tap na střeše nemocnice se skvělou atmosférou Jan Dařílek

Fotogalerie
29 fotografií