Než k založení kdysi nejslavnějšího podniku u nás došlo, objel jeho zakladatel Emil Kolben Evropu i Spojené státy. Tam získal zaměstnání ve firmě Thomase Alvy Edisona (1847 – 1931), a stal se dokonce přímým spolupracovníkem slavného vynálezce!

„Nejraději ze všeho dělal dobré vtipy a originální žerty rád poslouchal. Stalo se, že se dobrému nápadu smál třeba čtvrt hodiny,“ vzpomínal později na Edisona. Ke svým zkouškám Kolbena v New Yorku přizval i druhý velikán oboru Nikola Tesla (1856 – 1943).

Motory a elektřina

Po návratu do Čech v roce 1896 pak Kolben všechny zkušenosti zúročil při zakládání své elektrotechnické továrny ve Vysočanech na tehdejší pražské periferii. Podařilo se mu získat velkou zakázku na stavbu městské elektrárny, vyráběl ale také motory, generátory a jeřábové pohony. Podnik rychle rostl, přibyla slévárna, kovárna, elektrárna.

Fúze s Daňkem

Po vzniku Československa se firma spojila s První Českomoravskou továrnou na stroje v Praze a podnik se přejmenoval na Českomoravská–Kolben. V roce 1927 přišla další fúze a nový název firmy Českomoravská–Kolben–Daněk. Pod zkratkou ČKD ji známe dodnes. Tehdy firma razila heslo: Vyrábíme vše, od špendlíku po lokomotivu a zaměstnávala 12 tisíc lidí.

Válka a bomby

Za války podnik obsadili Němci a vyráběli tu vojenskou techniku pro wehrmacht, například tank PzKpfw 38(t). Proto jej v březnu 1945 Američané bombardovali a těžce poškodili.

Tramvajový mamut

Po válce byla továrna znárodněna a bylo k ní  postupně přidáno mnoho dalších podniků z celé země. Například v ČKD Tatra na Smíchově se vyráběly tramvaje pro Prahu i země socialistického bloku. Svého času to byl největší výrobce tramvajových vozů na světě a zaměstnával na 50 000 lidí.

Centrálně řízené hospodářství ale nedokázalo držet krok s technickým vývojem a obří kolos zastarával. Po revoluci podnik ve Vysočanech chátral, jeho bývalé haly využívaly různé firmy, fungovaly i jako sklady. Nyní v průmyslovém areálu vzniká nová rezidenční čtvrť.

Zemřel v Terezíně

Zakladatel fabriky Emil Kolben se dočkal smutného konce. V době, kdy se nacistické Německo stále více rozmachovalo, odmítl opustit vlast. Po okupaci a vzniku protektorátu Čechy a Morava musel jako Žid nejprve opustit ČKD a prodat podíly v dalších společnostech, v roce 1943 pak byl deportován do ghetta v Terezíně, kde zemřel.

Video
Video se připravuje ...

Pražské Vysočany. David Zima

Fotogalerie
25 fotografií