„Věděli jsme už při začátku rekonstrukce, že na azbestové prvky velmi pravděpodobně narazíme. Celou operaci jsme řádně projednali s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy a vše probíhá v souladu s hygienickými předpisy. Panely jsou demontovány v celku a separace pak probíhá na specializovaném pracovišti,“ uvedl Martin Sirotek z Metrostavu.

Dodal, že látku obsahovaly zejména podokenní panely fasády budovy a také obklady některých výtahových šachet. Při demontáži Metrostav využil certifikovanou společnost, odpad je poté likvidován na skládce podle platné legislativy.

Podle náměstka pražského primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09) měla většina významných budov z daného období, tedy 60. a 70. let, experimentální charakter a architekti a inženýři při jejich návrhu a stavbě testovali různé materiály a technologie. „V případě InterContinentalu například u nás nepříliš používaný pohledový beton. Azbest se v těchto stavbách používal zpravidla z protipožárního důvodu,“ vysvětlil.

InterContinental předloni v lednu koupil přes společnost WIC Prague investiční fond R2G. Majitelé připravili projekt rekonstrukce interiéru a exteriéru hotelu a také úpravy jeho okolí včetně stavby proskleného objektu na rohu Pařížské a Bílkovy ulice na piazzetě, která k hotelu rovněž patří a kterou město pojmenovalo po Miloši Formanovi. Možnost stavby na piazzetě vyvolává odpor některých odborníků, místních politiků a části veřejnosti.

Historie InterContinentalu

Hotel InterContinental vznikal v brutalistním stylu v Pařížské ulici mezi lety 1968 a 1974 ve spolupráci tří architektonických kolektivů pod vedením Karla Filsaka. Patří mezi architektonicky významné novostavby v centru města. Hlavním stavebním materiálem byl beton, pro exteriér budovy jsou typické skleněné pásy oken s keramickým obkladem. Podle nedávného rozhodnutí ministerstva kultury ale budova nesplňuje podmínky pro získání památkové ochrany. InterContinental byl prvním mezinárodním pětihvězdičkovým hotelem v bývalém Československu a patřil k nejluxusnějším hotelům v tuzemsku.

Fotogalerie
71 fotografií