Tragická nehoda se odehrála ve čtvrtek dopoledne ve Strakonické ulici. Auto vylétlo ze silnice, podle policejního mluvčího Jana Rybanského zřejmě kvůli zdravotní indispozici řidiče. Dva muži po více než půlhodinové resuscitaci zemřeli, dvě ženy skončily se středně těžkými zraněními v nemocnici.

Jak Rybanský upozornil, záchranné složky, které na místě zasahovaly, byly také svědky otřesného chování řidičů na místě nehody. „Je nám líto dalších zmařených lidských životů na silnici. Líto nám ale není řidičů, kteří si nehodu natáčeli na telefony. Na místě jsme jim dali čtyři pokuty za čtyři tisíce,“ uvedli ve čtvrtek odpoledne policisté na twitteru. 

Jednání řidičů v rozhovoru pro Blesk.cz ostře odsoudil dopravní expert z platformy Vize 0 Roman Budský. Podle něj je špatné hned z několika hledisek. „První je následná bezpečnost dopravy. Kolem jedou auta a řidiči koukají, co se stalo, místo aby se věnovali pořádně dopravě, která vázne. Pak stačí, když jeden z řidičů přibrzdí. Ten, co jede za ním, zrovna zevluje, kouká se někam jinam, a může z toho být další nehoda. Pak se zastaví doprava na celé dálnici a řidiči stojí v kolonách dvě hodiny,“ popsal s tím, že držet záznamové zařízení za jízdy zákon sám o sobě zakazuje, stejně jako nevěnování se řízení. „Řidiči pokutovaní v Chuchli se zjevně věnovali něčemu jinému – ovládání mobilu místo ovládání automobilu,“ uvedl.

Další rovinou je rovina morální. „Nemyslím si, že je morální dívat se, nebo dokonce si fotit či nahrávat místo nehody. To je opravdu hyenismus,“ řekl. Poukázal také na video z Německa, které se nedávno objevilo na internetu a vzbudilo velký rozruch - je na nich vidět policisty, kteří řidiče, jenž si místo nehody nahrával, vytáhli z auta a dovedli ho přímo k nehodě, kde mu její tragické následky ukázali. „Ti lidé pak odcházejí s velkou pokutou a s podlomenýma nohama,“ dodal.

Čumilové si natáčeli tragickou nehodu v Chuchli, dostali pokuty:

Video
délka: 00:20.22

Čumilové si natáčeli tragickou nehodu v Chuchli, dostali pokuty Policie ČR

Podle Budského je dobře, že policisté řidiče na místě pokutovali, uvedl ale, že v Česku chybí mechanismus, který by takové chování trestal efektivně. „Ty tresty jsou v podstatě zástupné za to, že zatím nemáme paragraf nazvaný třeba hyenismus nebo něco podobného. S řešením formou pokuty souhlasím. Není přece možné, aby si lidé fotili těžce zraněné lidi a pak to ještě třeba umisťovali na sítě nebo se tím navzájem chlubili. Není to etické. Ale u všeobecného paragrafu nevěnování se řízení je pokuta jen do dvou tisíc na místě. Byl bych pro, aby byl postih citlivější, třeba desetitisícová pokuta,“ dodal.

Jeden mrtvý, deset zničených životů

Upozornil také na pozůstalé po obětech nehody, kterým pak takové záběry, jež se často objevují na sociálních sítích, mohou ještě druhotně ubližovat. „Musí pro ně být strašné, když pak takové záběry vidí někde. Místo, aby řidiči vystoupili a zeptali se, zda není třeba pomoci, tak si nehodu natáčí jako nějaké safari,“ řekl Budský.

Pokud při nehodě zemře člověk, není to navíc jediný zmařený život - nehoda dopadá na desítky dalších lidí v jeho okolí. „Podle statistik kolegů ze zahraničí na jednoho mrtvého či těžce zraněného připadá deset blízkých, kteří mají zničený život, protože to těžce nesou. Loni bylo mrtvých na českých silnicích dle statistik do 30 dnů od nehody 518, dalších 1800 bylo vážně zraněno,“ upozornil Budský s tím, že ročně tak mají zničený život kvůli bouračce desetitisíce lidí.

Fotogalerie
32 fotografií