Před zimním spánkem se svišti na podzim intenzivně vykrmují, v říjnu jsou podle kurátora savců Pavla Brandla obvykle připraveni na zimování a ukládají se k hibernaci. V zimě spí hlubokým spánkem, při kterém se jim zpomalí metabolismus a srdeční tep a klesne tělesná teplota.

V průběhu zimy se zvířata neprobouzí a zůstávají ve vyhrabaných norách. „Obvykle se probudí v prvních březnových dnech, výjimečně i na konci února. Letos už to bylo opravdu i na našeho samce dlouhé,“ uvedl Brandl. V prvních dnech po probuzení se svišti podle něj zdržují nad zemí jen málo, ale po několika dnech se začínají slunit a pást.

Svišti jako předpověď 

Předpovídání jara s pomocí svišťů má tradici mimo jiné ve Spojených státech. Známý je například meteorologický svišť Phil z pensylvánského Punxsutawney, který 2. února na Hromnice podle tamních tradic oznamuje délku zimy. Letos v tento den podle agentury AP předpověděl dalších šest týdnů zimy. Podle legendy se Phil probouzí právě 2. února, kdy letos po opuštění nory spatřil svůj stín, což prý signalizuje pokračování zimy. Kdyby stín nezahlédl, jaro by přišlo dříve, uvedla agentura.

Svišti z Punxsutawney předpovídají příchod jara od předminulého století, záznamy místní lidé vedou od roku 1887. Za tu dobu ve více než sto případech ohlásili dalších šest týdnů zimního počasí. Phil se nicméně ve své předpovědi obvykle mýlí, připomněl list USA Today.

Video
Video se připravuje ...

Znovuotevření Zoo Praha, 27. dubna 2020. Veronika Foltová

Fotogalerie
44 fotografií