V lokálních skupinách na sociálních sítích se v pátek odpoledne a během víkendu rozhořela plamenná debata kolem čtyř pokácených stromů u rezidence Blaženka na pražském Smíchově, která stojí jen pár desítek metrů od vily, kterou za svého života obýval Karel Gott. Luxusní rezidence, na jejímž místě stál od 90. let minulého století čtyřhvězdičkový hotel, byla nedávno kompletně a citlivě zrekonstruována. Přesto několika sousedům zřejmě majitel leží v žaludku.

Kácení na objednávku?

„To je jasné, majitel rezidence nechal stromy pokácet, protože hned za plotem má mega bazén a listí mu do něj padalo (svůj názor dokládá fotkou satelitní mapy z Google, pozn. red.). Navíc během rekonstrukce už jeden strom v těsné blízkosti bazénu pokáceli a ve zbylém stromořadí jsou stromy, které jsou na tom evidentně hůře, těžko budu věřit nějaké jiné teorii,“  má jasno Jiří K., který svůj názor zveřejnil i v sousedské skupině na facebooku, kde se problém řešil.

V debatě se místní ihned obraceli i na starostku Prahy 5 Renátu Zajíčkovou (ODS), o jejím zapojení však většina pochybovala. „Padalo listí do bazénu. Paní starostka s tím nic neudělá, maximálně to odsoudí jako vždycky všechno. U nás v ulici nemáme žádné stromy podél cesty, také jsme žádali, ať to změní. Univerzální odpověď je vždy, že to nejde z důvodu sítí, prostě kecy,“ napsala ve stejné skupině Monika F.

Starostka se do debaty na sociálních sítích sice nezapojila, ale diskutujícím slíbil nalézt odpovědi místostarosta Prahy 5 Lubomír Brož (ANO). Ten hned druhý den nasdílel informaci od Odboru ochrany životního prostředí, že o kácení požádala TSK. Důvodem byl jejich špatný zdravotní stav a s tím spojená snížená provozní bezpečnost.

Stromy byly nemocné a hrozilo zranění kolemjdoucích

„Dne 5.2. 2021 se konalo ohledání na místě. Dřeviny byly dle předložených podkladů detailně posouzeny. Stromy rostou podél chodníku v ulici U Blaženky. Ze zjištění učiněných při ohledání místa vyplývá, že posuzované dřeviny jsou ve velmi špatném stavu. Stromy již neplní na daném místě izolační funkci v celém rozsahu vzhledem ke svému stavu. Vzhledem k výše popsanému stavu dřevin v zájmovém území je nutno konstatovat, že stromy již na daném místě neplní funkci ekologickou, estetickou a hygienickou,“ stojí v rozhodnutí, které vydal výše zmíněný odbor. V rozhodnutí také stojí, že TSK má povinnost pokácené stromy nahradit novými a dalších 5 let se o ně starat.

Tuto informaci potvrdila Blesku i mluvčí TSK Barbora Lišková. „Jednalo se o kácení provozně nebezpečných stromů. Žádost o povolení ke kácení byla podána TSK dne 8. 2. 2020 na Úřad MČ Praha 5 Odbor ochrany životního prostředí. Vše bylo řádně projednáno. Stromy byly ve vážném zdravotním stavu, protože se zde objevila dřevokazná houba a byly již neperspektivní. Hniloba uvnitř kmene postupovala vzhůru a tím narušovala stabilitu stromu. Hrozilo nebezpečné odlamování větví nebo rozlomení kmene a pádu celého stromu,“ vysvětlila mluvčí. Vzhledem k tomu, že přímo pod stromy je zastávka autobusu, mohly by mít padající větve fatální následky.

„V nejbližší době počítáme s náhradní výsadbou čtyř mladých stromů druhu Aesculus hippocastanum ´Pyramidalis (jírovec maďal). Jedná se o vhodný druh do stromořadí, má úzkou korunu, produkuje méně plodů a je tedy vhodnější do městského prostředí,“ uzavřela Lišková.

Video
délka: 00:38.03

Přímo u rezidence Blaženka byly pokáceny 4 jírovce. Místní si myslí, že za to může majitel nemovitosti, podle TSK byly však stromy nemocné a nebezpečné Veronika Foltová

Fotogalerie
14 fotografií