Láčkovky uťaté jsou dvoudomé rostliny, proto je k jejich rozmnožení zapotřebí mít kvetoucí samčí i samičí rostlinu. Zahrada jimi disponuje od roku 2003. Květenství však vytvořily současně až loni. Zahradníci semena vyseli a ta poté vyklíčila. Přebytky plánuje zahrada v Troji v budoucnu poskytnout dalším botanickým zahradám.

Tento druh masožravky přirozeně roste na filipínském ostrově Mindanao. Ve volné přírodě se však podle náměstka pro odbornou činnost Botanické zahrady Prahy Vlastika Rybky vyskytuje vzácně. Nyní je chráněn mezinárodní úmluvou CITES.

Rostlina se vyznačuje obzvlášť velkými pastmi. Mezi masožravými rostlinami patří k největším, pasti mohou měřit i více než 40 centimetrů. „Snadno se od jiných druhů rozpozná podle svých rozšířených řapíků, které vypadají jako uťaté. Právě díky nim dostala své vědecké a české jméno,“ uvedl Rybka.

Trojská botanická zahrada byla založena v roce 1969. Přes 20 let ji veřejnost mohla navštívit pouze ve dnech otevřených dveří. Celoročně přístupná je od srpna 1992. Jedná se o příspěvkovou organizaci hlavního města. V 90. letech do správy získala vinici sv. Kláry. Před více než 15 lety byl otevřen tropický skleník Fata Morgana.

Zahrada je nařízením vlády od 18. prosince pro veřejnost uzavřena. Loni byla kvůli možnému šíření nákazy covidem-19 uzavřena několikrát. Na pokrytí ztrát získala loni finance od hlavního města, které je jejím zřizovatelem.

Fotogalerie
3 fotografie