Brutalistní památku koupila trojice podnikatelů Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudiš za 5,8 miliardy korun a mají nejen s hotelem velké plány. Za další více než 2 miliardy chtějí rekonstruovat nejen hotel, ale i celé okolí včetně přilehlého náměstí Miloše Formana. Celý projekt se nazývá Staroměstská brána a kromě proměny náměstí zahrnuje i revitalizaci průchodu na Dvořákovo náměstí.

Podle kritiků není největším problémem samotná rekonstrukce, ale plánovaná stavba na rohu náměstí, kde má vzniknout několikapatrová prosklená budova. Proti té se staví někteří občané Prahy 1 a nyní i exstarosta této městské části Pavel Čižinský (Praha Sobě), který chtěl protlačit celou věc na jednání zastupitelstva pomocí petice. Tu podepsalo jen pár stovek lidí, na jednání se ale bod i přesto dostal. To také během debaty kritizovali někteří opoziční zastupitelé. 

Projekt přišel obhajovat ve čtvrtek večer zástupce investora Michal Smrek. Začal slovy, že podle něj se vytváří dojem, že investor chce zastavět celé náměstí. „Našemu projektu jde o to, abychom ten prostor zkultivovali a aby to místo skutečně začalo žít jako náměstí,“ řekl zastupitelům. Upozornil také, že „to město ani stát nic nestojí, všechno platí investoři“. 

Střet zájmů?

Podle něj také za snahou Pavla i Jana Čižinského zabránit stavbě na rohu Bílkovy a Pařížské ulice není obava o veřejný prostor nebo ochrana občanů Prahy 1, ale spíše jejich osobní zájem. „Musím konstatovat, že pan předseda Čižinský neříká na magistrátu otevřeně, že jeho rodina vlastní byt s výhledem na to náměstí a shodou okolností přímo do prostoru, kde má stát ten dům,“ prohlásil.

Odveta exstarosty?

Neváhal jít ještě dál „Je to odveta bratrů Čižinských za to, že se změnila koalice na Praze 1?“ ptal se. Oba dva podle něj také tlačí na různé orgány včetně IPRu, aby na celou věc změnily názor. „Máme informace, že pan Pavel Čižinský se neoprávněně snaží zasahovat do činnosti stavebních úřadů s cílem proces schvalování projektu zdržet nebo zhatit,“ dodal také na adresu exstarosty. Upozornil zastupitele, že pokud investorovi kvůli takovým zásahům vznikne nějaká škoda, bude se bránit. 

Majitelé Hotelu Intercontinental plánují rozsáhlou rekonstrukci, která promění i okolní prostranství.
Majitelé Hotelu Intercontinental plánují rozsáhlou rekonstrukci, která promění i okolní prostranství.
Autor: TaK Architects

Lídr koaliční Prahy Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský na to reagoval slovy, že jde jen o „lži a útoky“ investora. Nevidí jako nic špatného říct investorům, že projekt je dobrý kromě jedné budovy. „Dlouhodobě se snažíme, aby toto území nebylo zastavěné,“ řekl k tomu.

Bydlí tam maminka 

Vyprávěl, jak během sbírání podpisů mluvil asi s 1500 obyvateli Prahy 1 a panuje mezi nimi názor, že se náměstí Miloše Formana nemá zastavět. Proti budově bojuje proto, že hájí zájmy Prahy 1, kde se narodil a zná ji detailně. Připustil, že jeho rodině patří jeden byt v sousedství hotelu. „Skutečně jsem bydlel v bytě, který na toto místo kouká. Bydlí tam moje maminka,“ prozradil.

Na zastupitelstvu mluvil i architekt celého projektu Marek Tichý. Ten zmínil, že celé prostranství, o kterém se debatuje, už 20 let chátrá a nikdo z místních tam dobrovolně nechodí. „Dnes je to místo velmi nevzhledné,“ poznamenal. Zmínil také, že výška budovy, proti které se bratři Čižinští staví, se už dvakrát redukovala. Naopak jako hlavní pozitivum celého projektu vidí než 6500 metrů čtverečních veřejného prostoru, který se revitalizuje.

Pavel Čižinský na to reagoval slovy, že lidé tam podle něj chodí. „Moji synové tam jezdí na kole nebo na odrážedlech,“ odporoval tvrzení architekta. Vadí mu také, že nikde není nijak zakotveno, že tato budova bude poslední, která se na náměstí postaví.

O čem se hlasovalo?

Jednání bylo dost chaotické a zastupitelé se nakonec nemohli pomalu ani shodnout na tom, o čem vůbec hlasují. Jan Čižinský chtěl přijmout usnesení, které by zavázalo radu zajistit, že město podá námitku v územním řízení a podnikne všechny právní kroky k zamezení stavby. Územní řízení zatím nezačalo, ale investor už má všechny podklady nutné k jeho zahájení. Tomu kontroval opoziční zastupitel Ivan Pilný (ANO) tím, že navrhl, aby se přijalo usnesení, že se žádné usnesení nepřijme. 

Pilný také upozorňoval, že petice byla na jednání zařazena i přes to, že neměla obvykle vyžadovaných 1000 podpisů a neprojednal ji kontrolní výbor. Čižinský mu na to řekl, že zastupitelstvo může projednat jakoukoliv petici a 1000 podpisů je nutných pouze pro to, aby se jí zabývat muselo. Návrh postavit se proti stavbě na náměstí Miloše Formana nakonec zastupitelé odmítli. 

Pro byl Pospíšil i Udženija, Hřib nehlasoval

Návrh Jana Čižinského sice neprošel, ale hlasovalo pro něj 23 zastupitelů včetně lídra koaličních Spojených sil Jiřího Pospíšila (TOP 09), k tomu se přidala i radní Hana Marvanová (STAN). Pospíšil čekal, že se bude celá věc probírat i na radě a chtěl ji podrobněji prodebatovat i na zastupitelském klubu se svými kolegy. Teď se podle něj v podstatě hlasovalo jen o tom, zda se to někomu líbí nebo nelíbí. „Já jsem svůj názor vyjádřil několikrát, osobně jsem k té stavbě zdrženlivý,“ řekl na zastupitelstvu. 

Pět hlasů pro se našlo i mezi Piráty, primátor Zdeněk Hřib ale nehlasoval. Čižinskému se očividně podařilo přesvědčit několik opozičních zastupitelů včetně šéfa pražské ODS Tomáše Portlíka nebo předsedkyně zastupitelů ODS Alexandry Udženije. Zastupitelé z hnutí ANO o návrhu vůbec nehlasovali.

Fotogalerie
22 fotografií