PPH je společnost, přes kterou magistrát vlastní Pražskou plynárenskou a která sama nyní žádnou činnost nevykonává. Podle radního hl. m. pro majetek Jana Chabra (TOP 09) by na ni měl jednak přejít teplárenský majetek města, jednak by měla nově poskytovat ostatním městským firmám a institucím služby související s energetickými úsporami, obnovitelnými zdroji, čistou dopravou a podobně.

Ústup od velkolepých plánů

Dříve se přitom mluvilo o tom, že by firma PPH mohla sloužit jako základ koncernu městských firem, který by sdružoval městské společnosti napříč odvětvími. Od takto širokého koncernu nyní město podle Chabra alespoň prozatím ustoupilo. „Bylo to příliš velké sousto,“ řekl radní. Dodal, že nový plán prozatím počítá se spoluprací právě v sektoru energetiky a teplárenství, poté může vedení města zvážit další rozšíření.

Odvolání ředitele na pořadu dne?

Transformaci PPH má mít na starosti vedení Pražské plynárenské, kde by podle informací ČTK mohlo dojít ke změně na pozici ředitele. V minulosti nynějšího ředitele Janečka kritizovali pražští Piráti, a to například kvůli tomu, že plynárny figurují ve vyšetřování policie kvůli nákupům plynu, nebo za statisícové tantiémy pro členy dozorčí rady v minulém volebním období.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) již v létě 2019 navrhl Janečkovo odvolání. V pátek má jednat dozorčí rada plynáren, která je složená převážně z nominantů stran pražské koalice a volí a odvolává členy představenstva firmy. Pokud Janeček skončí, nahradit by jej podle zdrojů ČTK mohl bývalý šéf oddělení obnovitelných zdrojů ČEZ Martin Pacovský nebo první místopředseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom.
Fotogalerie
5 fotografií