V kostele byli však jen biskupové, kněží a civilní zaměstnanci arcibiskupství, kteří nedělní ceremonii pomáhali organizovat. Kvůli omezením platným proti šíření koronaviru organizátoři vybízeli věřící, aby zůstali doma a sledovali v televizi přenos. Na místě zasvěcení kostela přihlíželo jen několik desítek lidí, kteří mezi sebou drželi rozestupy. Dění uvnitř kostela sledovali na obrazovce. Od 13:00 do 16:00 budou moci lidé do kostela individuálně přicházet za motlitbou na prohlídku. Bude možné také navštívit a prohlédnout si komunitní centrum.

Tamní farnost po novém kostele volala desítky let, hlavním impulsem k reálným přípravám stavby před deseti lety byla nedostačující kapacita farního kostela na Zlíchově kvůli nárůstu počtu obyvatel na Barrandově. Do působnosti této farnosti spadá více než 30.000 lidí, a kostel sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově má kapacitu 80 míst.

Nejen kostel

Minimalistická stavba nového kostel vznikla podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause a zahrnuje také komunitní centrum se sálem, klubovnami a kavárnou. Prostory mají sloužit nejen farnosti, ale všem obyvatelům Barrandova. Mohou se v nich konat koncerty, společenské akce, besedy, přednášky či výstavy, v centru jsou klubovny, knihovna, dětský koutek. Nechybí ani kavárna s přilehlým dětským hřištěm. Provoz bude navazovat na bývalé Misijní středisko, které stálo na témže místě.

Kostel má tradiční jednolodní půdorys, výrazný portál a věž se zvony, interiér liturgickými prvky vybavili sochaři Stanislav Kolíbal a Petr Váňa, kteří dnes byli mezi pozvanými hosty. Druhý jmenovaný několik let ve své dílně vyráběl Mariánský sloup, který letos na jaře vztyčil na Staroměstském náměstí, i když s tím řada odborníků a část veřejnosti nesouhlasili. 

Dukovi se kostel líbí

Pro zasvěcení kostela byla vybrána dnešní neděle, na niž připadá Slavnost Ježíše Krista Krále. V církvi jde o relativně nový svátek, nemá ani stoletou tradici. Označení král spolu s dalšími tituly, jako třeba pán je vyjádřením vlády, kterou věřící přiznává Ježíši Kristu nad svým životem.

Na pražském sídlišti Barrandov byl v neděli 22. listopadu vysvěcen nový kostel.
Na pražském sídlišti Barrandov byl v neděli 22. listopadu vysvěcen nový kostel.
Autor: ČTK / Šimánek Vít

Zástupce stavební firmy dnes předal Dukovi symbolický klíč od kostela, který je tak otevřen k užívání. „Symbolika klíčů připomíná základ naší církve (...) je to symbol, že biskup je prvním liturgem a správcem místní církve. Ale protože by nedokázal nic bez vaší pomoci, kněží, jáhnů, sester a bratří, předávám tento klíč vašemu duchovnímu správci, otci Josefovi a v něm také i vám. Postavili jste nádherný kostel a věřím, že bude o něj také nádherně postaráno,“ řekl Duka farníkům. Místnímu faráři Josefu Ptáčkovi spolu s klíčem předal kalich, monstranci a výtisk bible, které farnosti věnovala pražská arcidiecéze. Duka pokropil svěcenou vodou oltář i vnitřní stěny kostela, poté vyšel ven a stejné úkony provedl i vně stavby.

Ptáček poděkoval farníkům, že kostel pomáhali postavit, dělníkům, kteří na něm pracovali, a na dálku pozdravil i Bruna Barranda, potomka Joachima Barranda, francouzského paleontologa (1799 až 1883), po němž čtvrť nese jméno. Barrandův potomek podle něj vznik nového kostela celou dobu sledoval. Hlavním impulzem k přípravám stavby před deseti lety byla nedostačující kapacita farního kostela sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově kvůli nárůstu počtu obyvatel na Barrandově.

Stavba kostela přišla na 150 milionů korun, z jedné třetiny ji financuje pražské arcibiskupství, které od Prahy 5 odkoupilo i pozemek. Přispívají soukromí dárci, podle faráře Josefa Ptáčka někteří do projektu vkládají své životní úspory.

Fotogalerie
17 fotografií