Uzavření části Smetanova nábřeží pro auta od 23. května prosazovali především primátorův náměstek Adam Scheinherr (33, Praha Sobě) a zastupitel a Scheinherrův stranický šéf Jan Čižinský (42, Praha Sobě). Chtěli tak prý pomoci restauračním zahrádkám a oživení centra. Dopravu omezení svedla do ulic Divadelní a Karoliny Světlé, což vadilo velké části obyvatel Prahy 1.

V závěru léta si radní projekt pochvalovali, přestože občané úsměvně hodnotili liduprázdné „Hřibovy zahrádky“. Zajímaly je ale náklady na úpravy a to, kolik slibovaných společensko-kulturních akcí se tu v létě odehrálo. Blesk 3. září dotazy oběma položil. Odpovědět však odmítali. „To je tradiční taktika kolegy Čižinského, který se vyhýbá odpovědím na nepříjemné dotazy. Bohužel tím naplňuje, co sám kritizoval – jako by vzkazoval: Děláme si, co chceme, Pražané nás nezajímají!“ okomentoval pro Blesk zastupitel Patrik Nacher (46, ANO).

Chovají se papalášsky

Opozici tento způsob komunikace vládnoucích úředníků vadí již dlouho. „Před volbami se oháněli transparentností, teď se chovají papalášsky, když si vybírají, co budou lidem vysvětlovat a co ne,“ řekl také předseda pražské ODS Tomáš Portlík (42). „Politik, který si neuvědomuje, že média kladou dotazy za veřejnost, a svá rozhodnutí a projekty není schopen obhájit, nemá na svém místě co dělat. Zvláště, neodpovídá-li na otázky k nákladům, které jdou z kapes Pražanů,“ dodal.

Po většinu času liduprázdné, takové byly v létě takzvané Hřibovy zahrádky. Kolik úpravy nábřeží stály, prozradil magistrát až nyní.
Autor: Blesk:Daniel Černovský

Náklady přiznali

Čižinský neodpověděl dosud ani na jeden z dotazů, po opakovaných dotazech a zaslání zákonné žádosti o poskytnutí informací se až 20. října vyjádřila Scheinherrova kancelář. Uvedla, že náklady na práce související s úpravou činily 60 697 korun bez DPH, další na dočasné recyklovatelné značení i dlažbu v místě pak 106 809 korun bez DPH. K onomu oživení centra kulturními akcemi ale mlčí i po více než dvou měsících. „Kulturně společenské akce byly v gesci městské akciové společnosti Trade Centre Prague (TCP),“ napsali.

Kultura? Nula!

Společnost TCP, v jejíž dozorčí radě sedí mimo jiné zástupce KDU-ČSL nebo Pirátů, dříve slíbila nad předzahrádky umístit jednotné markýzy či do přilehlého parku s Krannerovou kašnou pódium pro kulturní akce.

„Nemají se čím chlubit. Kromě umístění Dřevěného oblaku z latí v rámci sochařského festivalu či akce Nábřeží pro lidi / Zažít město jinak pořádané 19. září spolkem Auto*Mat, tedy nikoli městem, jsem tu za celou sezónu nezaznamenal nic,“ vysvětlil Blesku opoziční člen výboru pro kulturu Lubomír Brož (54, ANO).

Na umění chybí peníze

Jak nakonec 6. listopadu Blesk vyrozuměl Petr Hozman, kurátor náplavek, TCP byla pověřena ke zpracování koncepce na využití Smetanova nábřeží a následně prostoru před čapadlem, tedy průchodem na nábřeží v Divadelní ulici. „Ucelený koncept se v poslední fázi soustředil primárně na tento prostor. Po předložení finálního rozpočtu bylo rozhodnuto, že jej není možné v plném rozsahu financovat,” řekl Blesku.

Video
délka: 06:27.79

Zástupci pražské koalice k probíhajícím projektům i budoucím plánům. (rok 2019) Daniel Vitouš

Fotogalerie
136 fotografií