Na Ladronce se objevilo nové umělecké dílo. Respektive sousoší, které tvoří dvě ocelové skulptury. Jedna z nich je 11,5 metru vysoká a sloužit by měla jako rozhledna. Za jasného počasí je z Ladronky krásný výhled na oboru Hvězda nebo sousední Prahu 5. Vedle věže je druhý ocelový objekt, který je položený a sloužit by měl jako místo odpočinku s kavárnou a malým občerstvením.

O záměru vybudovat na Ladronce vyvýšený bod – rozhlednu, z níž by byl výhled po okolí – se již nějakou dobu diskutovalo. Nyní tedy máme příležitost si tento formát vyzkoušet, a to i s možností odpočinku či posezení s občerstvením z nejbližšího restauračního okénka,“ říká Jakub Stárek, místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor.

Předělané nádrže Čestmíra Sušky

Obě skulptury jsou autorským dílem umělce Čestmíra Sušky, který předělává staré, nepoužívané cisterny, aby jim vdechl nový život. „Obě skulptury jsem ve spolupráci s kolegy  vytvořil ze starých vysloužilých cisteren. Velká nádoba na rozhlednu ležela na poli u Trutnova a čekala, až si jí někdo všimne. Nádobu na Kavárnu mám z Ostravska. Obě jsem pravděpodobně zachránil před roztavením v hutích,“ přibližuje původ konstrukcí obou děl Čestmír Suška.

Ocelové sousoší od umělce Češstmíra Sušky dočasně zdobí oblíbený park Ladronka. Jestli zde rozhledna a kavárna zůstanou, rozhodnou občané.
Autor: Praha 6

Zůstanou na Ladronce? Rozhodnou občané

Oba objekty má Praha 6 od autora bezplatně zapůjčené na dobu 1,5 roku. Jestli na Ladronce zůstanou, rozhodnou sami občané. „Během této doby budeme shromažďovat ohlasy a postřehy od občanů, a to ze sociálních sítí či z došlé korespondence. Případnou další formu občanské participace (např. v podobě on-line dotazníku) bychom rozvinuli až s odstupem času, kdy bude nový objekt na Ladronce dostatečně odzkoušen. O tom se ale ještě bude jednat,“ řekl Blesku mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

Zatím to vypadá, že jsou obyvatelé šestky novým skulpturám spíše nakloněni „Na Ladronce je asi pěkný výhled, tak za mne ano. Rozhodně tam musí být lepší výhled než na rozhledně na Bílé Hoře,“ okomentovala na facebooku nápad s rozhlednou na Ladronce paní Daniela P. „Krásné! Objekty jsem navštívila již během výstavy v Plzni. Další objekty pana Sušky zdobí Holešovický přístav. Já jsem jednoznačně pro,“ souhlasí Ivana H.

Nadšení ale nesdílejí všichni. „Rozhledna asi ano, ale tato rozhodně není líbivá. Vypadá to celé dost zrezle a divně. Dřevěná by byla mnohem hezčí, tohle je hrůza“ myslí si paní Eva.

Putovní sousoší

Rozhlednu, kterou autor pojmenoval Šiška, vytvořil v roce 2014. O rok později k rozhledně přibyla i kavárna. Ocelové sousoší se za šest let objevilo v několika městech po celé České republice – například v Trutnově, Brně a pak dokonce na dvou místech v Praze. Po Vysočanech a Holešovicích stojí Šišky na Ladronce. Jestli dílo rozšíří volnočasové aktivity Ladronky nebo se po roce a půl přesune zase o „dům dál“, se teprve uvidí.

Fotogalerie
10 fotografií