Komise podle Prahy 1 podnikala během léta neavizované inspekce i konzultace s experty na závislosti. „Ukázalo se, že byla dodržována ustanovení zákona, který stanovuje podmínky provozování a vstup bez patřičné registrace je v nich nemožný. Tím je vyloučen přístup nezletilým nebo jiným ohroženým skupinám,“ stojí v prohlášení městské části.

Vedení radnice připustilo, že chce počet provozoven regulovat a tzv. technické hry, což jsou klasické automaty, by měly z centra zmizet, ale ne všude. Starosta by je chtěl ponechat v kasinech. „Nechceme populisticky deklarovat, že zajistíme zrušení všech kasin, která v centrech metropolí běžně existují a které z více než 70 % v Praze navštěvují zahraniční klienti. Tím by došlo k vytvoření šedé zóny a vznik ilegálních kasin,“ zdůvodňuje svůj postoj. Praha 1 podle svého prohlášení nechce být v roli regulátora a rozhodovat o tom, které provozovny mají dále fungovat.

Chceme výjimky

Magistrát bude v září schvalovat novou vyhlášku týkající se hazardu, na které pracuje Hejmova stranická kolegyně radní Hana Kordová Marvanová (STAN). Ta usiluje o úplný zákaz automatů po celé Praze. Její podobu chce však Praha 1 ještě ovlivnit a Marvanové poslala své připomínky. Marvanová již dříve uvedla, že na žádost některých městských částí by mohly automaty ve vybraných lokalitách zůstat, ale pouze v kasinech s živou hrou.

Lživé argumenty, tvrdí odpůrci

V současnosti platí, že automaty mohou být jen v provozovnách, kde je tzv. živá hra, jako je třeba ruleta. Organizace Občané proti hazardu, která proti automatům dlouhodobě bojuje, upozorňuje, že se v hernách často tyto pravidla obchází tím, že se tam umístí různá kola štěstí nebo podobné hry s nesmyslně vysokými vklady, které akorát slouží jako rekvizita k tomu, aby mohli nadále provozovat automaty. „Starosta Hejma , který se se svými druhy ve zbrani snaží, seč mu síly i lživé argumenty stačí, automatový byznys na jedničce udržet,“ uvedlo sdružení v reakci na prohlášení Prahy 1.

Zdržovací taktika

Vedení radnice ostře kritizuje také opozice v čele s bývalým starostou Pavlem Čižinským (Praha 1 Sobě), kterého právě Hejma v lednu ve funkci vystřídal a který je zároveň jeho bývalým koaličním partnerem. Čižinský tvrdí, že cílem vedení radnice je zachovat v centru co nejvíce hracích automatů. Upozornil, že se poprvé sešla 14. srpna. „Tímto tempem pracovní skupina do září nic vymyslet nemůže. Zřejmě jde o pouhé předstírání činnosti a o zdržovací taktiku,“ dodává.

Opozice již chce, aby technické hry byly na Praze 1 úplně vymýceny. Další z opozičních zastupitelů ze Strany Zelených Petr Kučera pro Blesk.cz potvrdil, že chtějí opět vyvolat mimořádné jednání zastupitelstva. „Považuji za důležité, aby Praha 1 přijala stanovisko dříve, než se o hazardu bude jednat na zastupitelstvu hlavního města,“ uvedl. O podobné jednání se pokoušeli již na konci června, tehdy se sice mimořádní jednání sešlo, ale nakonec se o ničem nejednalo, protože se neschválila schůze programu. Nyní se může podobný scénář opakovat, Kučera však vidí naději v tom, že Hejma nebude chtít jít úplně proti Haně Marvanové. „Pravděpodobně zvolí nějakou další zdržovací taktiku jako už několikrát,“ domnívá se.