Kouř z požáru elektrických rozvodů poškodil 15. července hlavně vyšší patra muzea včetně depozitáře. Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, už dříve řekl, že škoda na objektu je přes deset milionů korun a škoda na dílech zasažených kouřem asi dva až tři miliony korun. Žádné umělecké dílo při požáru nebylo zničeno, asi dvě třetiny děl ze sbírky nadace ale podle Pospíšila zasáhl mazlavý kouř vzniklý hořením vzduchotechniky.

Miliony na opravu

Finanční pomoc s restaurováním uměleckých děl přislíbil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Po návštěvě muzea v úvodu minulého týdne uvedl, že stát by mohl poskytnout jednotky milionů korun.

Podle Pospíšila bude nutné znovu nakoupit a osadit veškeré klimatizační a technické zařízení v zázemí muzea. „Čeká nás tedy ještě dlouhá cesta, než bude Museum Kampa uvedeno do původního stavu před požárem,“ uvedl ve středu na facebooku.

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a sběratelka Meda Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, 16 soch Otto Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.

Fotogalerie
42 fotografií