Pracuje totiž s rozlišením na jeden kilometr, data jsou hodně lokální. Na projektu se podíleli vědci z MFF, Ústavu informatiky Akademie věd ČR a Českého hydrometeorologického ústavu.

Celý projekt může mít podle hlavního koordinátora projektu Tomáše Halenky široké využití nejen pro vědce zabývající se klimatem měst, ale i pro běžné občany. „Lokalizovanou předpověď v takovém rozlišení Pražan jinde nenajde, stejně tak nenajde takto lokalizovanou předpověď kvality ovzduší,“ poznamenal. 

Předpovídá i znečištění

Portál Libuše je sice zatím prototyp, nabízí možnost sledovat předpověď na dva dny a ukazuje nejen teploty, ale i koncentraci oxidů dusíku, ozónu a prachových částic. Podle autorů portálu může pomoci ochránit zdraví například seniorů nebo lidí, kteří trpí kardiovaskulárními chorobami.  

Takto vypadá portál Libuše, který kromě počasí umí předpovíádat i znečištění ovzduší.
Autor: Portál Libuše

Autoři projektu vidí využití nejen při plánování různých venkovních aktivit, ale i třeba pro městské firmy nebo záchranáře. Má to být  také další krok, kterým by se Praha mohla přiblížit ideálu tzv. SmartCities.

Lepší plánování

Na základě dat mohou fungovat lépe i různé služby pro občany. Nemocnice by mohly připravit dostatečnou lůžkovou kapacitu, když se budou blížit velká vedra. „Město může také plánovat scénáře pro případy kritických hodnot a limitů kvality ovzduší,“ doplnil Halenka. 

Některé magistrátní odbory již podle něj  o data zájem mají a plánuje je využívat i Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR). Podle Halenky by mohly jejich předpověď využívat i různé městské firmy. „Například Technická správa komunikací může plánovat na den nebo dva dny dopředu, zda bude potřeba například uklízet sníh nebo sypat vozovky. V létě se zase dá plánovat kropení silnic,” dodal.