Moravec sledoval čtvrteční nakládání sochy trochu s obavami, ale pracovníci firmy specializované na transport umění spolu s lidmi od koní byli sehraní a dílo se nikterak nepoškodilo. „Plánoval jsem, že ho převezeme na upraveném vozíku v několika lidech. Pak jsem se ale zalekl té hmotnosti a možného posunu sochy, z kopečka uhlídat 1,5 tuny není nic jednoduchého,“ řekl autor.

Název mezinárodní skupinové výstavy Unplugged vychází z hudební terminologie vystoupení na akustické nástroje. Galerie oslovila umělce s požadavkem na připravení nového projektu, a to s minimální spotřebou fosilních paliv na produkci a transport. „Zajímá nás motiv vystoupení z komfortní zóny, redukce prostředků, při zachování profesionality institucionální reprezentace. Chceme poukázat na kvality, které přehlížíme díky snadnosti používání strojové a automatizované výroby. Součástí je akcent na denní osvětlení a fyzický prožitek při setkání s uměním,“ uvedl kurátor výstavy David Korecký.

Vedle Tomáše Moravce budou na výstavě participovat Tomáš Džadoň, Patrície Fexová, Habima Fuchs, Nicole Six & Paul Petritsch, unconductive trash, Rinus van de Velde, Lenka Vítková dílo Johna Cage v podání členů České filharmonie.

Fotogalerie
3 fotografie