Vteřiny těsně po výbuchu popsala jedna z obyvatelek sousedního domu, do kterého se požár rozšířil. „Seděli jsme v pokoji, měli jsme otevřené dveře na balkon a najednou strašná rána, tak jsme se šli podívat. Najednou se objevil silný kouř, tak jsme si řekli, že půjdeme rychle z bytu. Vyletěla jsem jen v županu a s mokrým ručníkem na hlavě,“ řekla Blesku seniorka Eva Hnízdilová.

Jiní obyvatelé zasažených bytů se pak zoufale sháněli po svých mazlíčcích. „Přes odvětrávací šachtu se rychle kouř dostal až do pátého patra, kde bydlím. Bohužel mi tam zůstala kočka,“ řekla se slzami v očích Lenka Brůhová.

Theodor Hoidekr, který bydlí v prvním patře, byl v tu dobu s přítelem ve Stromovce. Z ranního pikniku u jezírka je vytrhl vyděšený telefonát. „Volala kamarádka, která bydlí vedle v ulici, a ptala se, jestli jsme v pořádku. Vůbec jsme nevěděli, že u nás v domě došlo k výbuchu, ani jsme nic neslyšeli, ačkoliv Stromovka je relativně blízko,“ řekl muž Blesku. Na nic nečekali a hned běželi do Strojnické ulice. „Hrozně jsme se báli o zvířátka, která máme v bytě – králíky, morčata a korelu,“ popsal chvíle hrůzy.

Zničený byt

„Všude byly policejní pásky, s ostatními sousedy jsme pak na ulici strávili několik hodin. Jeden pán stál na ulici jen v trenýrkách, říkal, že má úplně zničený byt a ukazoval nám fotky,“ dodal. On i jeho přítel měli štěstí – jejich byt zasažen nebyl, zvířátka jsou také v pořádku. „Naše patro je nasáklé vodou, všude je cítit oheň. Hned dveře vedle nás bydlí Evelynka Steimarová, pro tu si přijela dcera,“ popsal Hoidekr, kterého mile překvapila sounáležitost sousedů a ochota si pomáhat.

„V domě bydlí spousta důchodců. Panika a strach na ulici ale nepanovala, lidé se spíš snažili navzájem pomáhat a snažili se zjišťovat informace, co kdo ví. Nevíme, jak vypadá statika, toho se obáváme, jestli nebudeme vystěhovaní. Máme si prý pro jistotu sbalit základní věci,“ dodal. Hoidekr je ředitelem Černého divadla HILT, kde v případě nouze prý bude bydlet. „Plánuju v divadle uspořádat představení ‚sousedé sousedům‘, jehož výtěžek pak poputuje těm, které požár zasáhl,“ dodal.

Video
délka: 00:33.63

Výbuch bytu ve Strojnické ulici v Holešovicích (1. července 2020) David Malík

Rozsáhlý požár po výbuchu vypukl kolem půl deváté ráno, na místo hned vyrazili pražští hasiči, záchranáři i policisté. Tlaková vlna prorazila zeď z jednoho bytu do bytu ve vedlejším domě, v obou bytech začalo hořet. V tom sousedním pak hasiči našli mrtvého muže. Záchranáři ošetřili dva lidi s popáleninami, do nemocnice převezli celkem tři. U 16 lidí zkontrolovali hladinu oxidu uhelnatého. Okolnosti požáru zjišťují vyšetřovatelé.

Fotogalerie
54 fotografií