Daná norma s označením ČSN 73 6005 se nyní reviduje, nové normy a úpravy stávajících schvaluje Česká agentura pro standardizaci. „Někteří správci sítí jsou přesvědčeni, že stromy mohou být vysazovány pouze tam, kde zbylo místo, a že sítě mají vždy přednost. V podstatě za to může jedna jediná norma, kterou nyní máme šanci změnit,“ vysvětlil Boháč snahu o změnu.

Výsadbu nových stromů v ulicích podle IPR a ministerstev komplikuje fakt, že projektanti s nimi nemusí počítat a nenechávají pro ně místo mezi kabely, trubkami a další infrastrukturou. V momentě, kdy architekt do projektu například rekonstrukce ulice nakreslí stromy, jsou tak podle Boháče první, které se škrtnou. Úprava normy má vést k tomu, že při umisťování sítí bude nutné brát v potaz i možnou výsadbu.

Stromy jsou podle Boháče v moderním městě součástí infrastruktury, nejen pouhou ozdobou, a jsou stejně důležité jako rozvody vody, elektřiny, kanalizace nebo internetu. Zároveň je však skeptický ohledně toho, zda návrh projde. „Stromy nemají svoje lobbisty,“ řekl.

Současné vedení Prahy schválilo plán, podle kterého město do roku 2026 vysadí milion stromů. Nejvíce jich bude v lesích na okrajích Prahy, rozšiřovat by se však měly i parky v širším centru. Výsadba nových stromů v ulicích je nicméně ze zmíněných důvodů problematická, například radnici Prahy 3 se v poslední době nepodařilo prosadit alej do rekonstrukce Koněvovy ulice, která začne koncem června.

Fotogalerie
19 fotografií