Podle schváleného dokumentu je cílem úprav omezit automobilovou dopravu a zlepšit situaci chodců. Na prostranství bude umístěna nová kašna, lavičky a další mobiliář a budou vysázeny stromy. Projekt se podle magistrátu snaží co nejvíce zachovat historickou podobu včetně původních lamp, dlažeb, morového sloupu i ruční pumpy.

Město už na náměstí zrekonstruovalo tramvajové koleje, kolem kterých umístilo novou dlažbu, jež bude po celkové opravě umístěna na celém prostranství. Uskutečnil se rovněž archeologický průzkum. Na náměstí podle odborníků leželo první sídliště, které se stalo základem pro osídlení území Prahy.

Město při přípravě úprav vycházelo z projektu, se kterým v mezinárodní architektonické soutěži v roce 2014 uspěli architekti Martin Hájek, Václav Hájek a Petr Horský. „Hlavní zásadou bylo zklidnění celého prostoru a oddělení automobilového prostoru od prostoru pro pěší,“ řekl Blesk.cz architekt Martin Hájek. „Vycházeli jsme z toho, k čemu náměstí historicky sloužila a k čemu by měla sloužit i dnes - tedy ne jako místo pro parkování, ale jako místo ke krátkodobému setkávání,“ dodal. 

Již v roce 2016 město v dolní části náměstí zrušilo parkoviště a pokoušelo se tam pořádat kulturní akce, ale bez většího zájmu veřejnosti.

Praha plánuje i úpravy dalších významných náměstí. Letos by měly začít práce na rekonstrukci spodní části Václavského náměstí za 326,6 milionu korun. V plánu jsou i úpravy horní části, u kterých zatím není jasné, kdy začnou. Dlouho se připravuje také přeměna Karlova náměstí, v minulosti se mluvilo rovněž o rekonstrukci náměstí Jana Palacha.

Fotogalerie
15 fotografií