Talk show pražského primátora Hřiba Kobereček netradičně probíhala u jeho hosta, a to přímo na radnici městské části Řeporyje, kterou vede starosta Pavel Novotný. Hřib Novotnému na úvod přinesl dárek, a to přilbu. Ta má starostu Novotného v nadsázce ochránit před vpádem ruských vojsk. Novotný totiž plánuje v Řeporyjích postavit pomník vlasovcům za jejich pomoc při Pražském povstání. Proti jeho rozhodnutí se ale ohradili zástupci ruského velvyslanectví v Praze, nesouhlas vyjádřilo i Rusko.

Rozhovor primátora a starosty se nesl v přátelském duchu, i když se oba pánové občas pošťouchli. Hřiba například zajímal výsledek stranického kongresu ODS, na kterém neuspěla Alexandra Udženija, která neobhájila post místopředsedkyně strany. A také připomněl Novotnému jeho slib, že nebude mluvit sprostě, který na kongresu ale porušil. „To slovo tady snad ani nebudu říkat,” smál se Hřib a také vzpomenul předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, který v pondělí náhle zemřel ve věku dvaasedmdesáti let, i přesto, že na kongresu ODS byl v naprostém pořádku.

Nikdy nebudu primátorem

Novotný pak Hřibovi prozradil, proč se zřejmě nikdy nestane primátorem, když se zeptal, zda se utkají v nádcházejících krajských volbách. „Nebudu nikdy primátorem, nemám čas objíždět dva roky jednotlivé čtvrti. Chtěl bych si ale někdy zažít to jednani na velkym magoši,” uvedl starosta Řeporyjí Novotný.

Talk show Kobereček, kam si zve ty, kdo se pro Prahu angažují, zahájil primátor Zdeněk Hřib vloni v září. „Kobereček jsme udělali proto, abychom představili lidem osobnosti, které tady dělají něco ve městě. Ve městě se děje opravdu hodně akcí a myslím si, že je dobré vědět, že ty akce dělají nějací konkrétní lidé. A abychom třeba i více popularizovali některé z těch akcí," řekl Zdeněk Hřib.

Místní zasypali Hřiba otázkami

Na setkání přišlo i spousta obyvatel Řeporyjí, kteří využili příležitosti, aby se primátora napřímo zeptali na problémy, které je v jejich čtvrti nejvíce pálí. Ptali na vizuální smog, ekologické zemědělství nebo katastr nemovitostí. Katastr byl v nedávné době převeden do online podoby a někteří majitelé pozemnků zjistili, že jim část z nich nepatří. Primátor slíbil, že se na příští radě zeptá příslušných odborů a jednání popožene.

Cestu vážil i občan z Prahy 7, který se primátora ptal na situaci s holešovickým Showparkem. „Zajímalo by mě, jak chce magistrát řešit nastálou bezpečnostní situaci, kdy se těch 600 "umělkyň" rozprchne po celém městě." Hřib odpovídal velmi vyhýbavě a odkázal ho na Petra Hlubučka, předsedu komise pro bezpečnost.

Na závěr si přítomní připomněli minutou ticha i nedávno zesnulého předsedu senátu Jaroslava Kuberu.

Fotogalerie
3 fotografie