„Nechceme jít v historickém centru pouze cestou nejvyšších nájmů,“ uvedl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). V minulosti to podle něj často vedlo k tomu, že v soutěžích vítězily provozovny určené pro turisty, jako jsou směnárny, prodejny matrjošek a dalších podobných suvenýrů nebo restaurace a bary určené pro „pivní turistiku“.

Nová pravidla určují, že při hodnocení nabídky bude mít váhu 60 procent cena, 30 procent účel nájmu a deset procent zkušenosti nájemce. Hodnotit se bude i to, jak bude pronájem přínosný pro Pražany a rozvoj území, jak je zamýšlený provoz v daném místě potřebný, jaká je doba trvání nájmu a jaké investice provozovatel do městského majetku plánuje.

Současné vedení města chce podle svých vyjádření omezovat čistě turistické provozovny ve svém majetku. Loni například magistrát vypověděl smlouvy několika směnárnám, kterým pronajímal městské prostory v historickém centru metropole. Důvodem byly mimo jiné nízké nájmy a některé směnárny měly špatnou pověst, když nabízely nevýhodné kurzy.