Vypadá to, že kvůli sporům bude v příštím roce v Praze 6 minimálně o 25 míst pro předškolní děti méně. Místním ve Vokovicích totiž vadí, že chystaná nová budova školky ve Vokovické ulici nesplňuje radnicí slibované parametry. Co jim vadí?

Podle Marie Jelínkové, zastupitelky za Piráty a nezávislé v Praze 4 a členky spolku Tilia Thákurova, která zastupuje rodiče a místní, bylo před rokem při představování projektu slíbeno, že prstenec vzrostlých stromů kolem stávající budovy školky bude zachovaný, ale Praha 6 se jej chystá pokácet: „Matkám dětí z mateřské školky se vůbec nelíbilo, když zjistily, že většina zeleně na zahradě školky, ale dokonce i stromová zeleň v okolí, bude kácena. Soupis kácené zeleně vydá na celou A4!“ prozradila Jelínková pro Blesk.cz. 

Plot jako u magistrály

Zeleň je podle ní důležitá proto, že zachycuje škodlivé látky, které sem dolétávají z nedaleké frekventované Evropské ulice a škodí dětem. Tím ale výčet výtek zdaleka nekončí, kdy Jelínkové vadí, že do areálu bude přesunutá trafostanice, která je v současnosti bokem od celého komplexu školky. Dále se jí nelíbí, že přibudou parkovací místa u školky a nové oplocení má být 55 centimetrů široké a 1,8 a 2,5 metrů vysoké: „Gabionové klece se používají u dopravních staveb, jako opěrné zdi u novostaveb BD, AB, typicky u komerčních center a jinde. Když jsem projekt uviděla, svou tupostí a bezohledností mě opravdu šokoval,“ řekla zastupitelka Prahy 4.

Dřeviny je podle mluvčího Prahy 6 Ondřeje Šrámka nutné pokácet proto, aby se mohla zvětšit školka, a tím pádem navýšit i její kapacita: „Bude se sice kácet, ale zároveň je nařízená náhradní výsadba stejného počtu dřevin, o které jsme navíc povinni se dalších 5 let starat,“ vysvětlil mluvčí. „V návrhu je patrná snaha o dotvoření prstence stromů podél hranice pozemku tak, abychom děti obklopili stromy a zajistili jim soukromí na zahradě. Plocha bude ve finále mnohem zelenější, než tomu bylo původně,“ uvedl architekt Štěpán Matoušek z Ateliéru Sever, který má projekt na svědomí. 

Takto bude vypadat okolí školky - podle architekta Štěpána Matouška z Atelieru Sever bude zelenější než dřív.
Takto bude vypadat okolí školky - podle architekta Štěpána Matouška z Atelieru Sever bude zelenější než dřív.
Autor: ATELIER SEVER s.r.o.

O 25 míst méně

Záměr postavit školku a pokácet stromy byl schválený úřadem 30. října, proti tomu se ale Marie Jelínková odvolala a doplnila své připomínky. Podle dokumentu radní pro školství Marie Kubíkové (ODS) hrozí, že celý proces výstavby školky pozdrží o 1 rok: „Jsme připraveni k diskusi s rodiči nad věcnými tématy, což jsem sousedům přislíbila a dodržím to,“ sdělila radní, a ochotná jednat je také Marie Jelínková.

Do nové i staré školky v současnosti chodí 50 dětí. Nový projekt počítá s navýšením pro maximálně 100 dětí. Podle mluvčího Hygienické stanice hl. m. Prahy Zbyňka Boublíka bude v příštím roce stará budova uzavřená a nelze udělit již žádnou výjimku: „Ano, objekt bude uzavřen. V současné době je zde umístěna pouze 1 třída o 25 dětech,“ uvedl pro Blesk.cz mluvčí.

Fotogalerie
22 fotografií