Koncert zahájila zpěvačka Aneta Langerová. Do programu organizátoři zařadili třeba vystoupení kapel Poletíme?, Vltava, Dunaj, Tata Bojs, Buty, Mig 21 či Vypsaná fixa. Krylovu píseň Anděl zazpíval Thom Artway. S Modlitbou pro Martu vystoupila zpěvačka Annamária d´Almeida. Českou hymnu slyšelo náměstí v podání Matěje Rupperta z kapely Monkey Business.

Hudební čísla proložili organizátoři krátkými proslovy známých osobností. Pořadatelé pozvali třeba kněze Tomáše Halíka a Václava Malého, právníka Jiřího Přibáně, spisovatele Jáchyma Topola, novinářku Lídu Rakušanovou, ústavního právníka Jana Kyselu, ředitele knihovny Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského či bývalé studentské vůdce Martina Mejstříka a Šimona Pánka.

„Dnes po 30 letech si nemyslím, že bychom přes všechny problémy měli důvod k pesimismu,“ řekla novinářka Lída Rakušanová, která žila dvě desetiletí v exilu a jejíž hlas znali lidé za totality z Rádia Svobodná Evropa. Podle komentátorky stačí jedny volby, „aby se ukázalo světlo na konci tunelu“. Populistům podle ní dokáže čelit jen silná občanská společnost. Připomněla sobotní čtvrtmilionovou demonstraci Milionu chvilek na Letné. „Jsme na dobré cestě, akorát nesmíme zabloudit,“ dodala Rakušanová.

O nutnosti čelit populismu mluvil i katolický kněz Tomáš Halík. „To důležité se neděje na náměstích. To důležité se děje v našem prostředí - v našich rodinách, v naší obci, v naší práci. Bez kritického myšlení není žádná odpovědná činnost a odpovědná demokracie,“ podotkl Halík.

„Pavle, kde jsi?“

Spisovatel Jáchym Topol měl zase jasný vzkaz pro generála Petra Pavla. „Kdo se bojí Číny nebo Ruska je srab, tak třeba já. Potřebujeme generála. Prezidentské volby jsou za dva roky, Pavle, kde jsi?“ řekl lidem Topol, bratr „psího vojáka“ Filipa Topola. „Demokratům nestačí už jen kritizovat a demonstrovat, ale chtějí jít pořádně do toho. Chtějí určovat kurz budoucí demokracie,“ dodal v projevu.

„Přes všechno, co se děje, je to velký úspěch, kde jsme (30 let po pádu komunistického režimu),“ řekl publiku na Václavském náměstí Šimon Pánek. Podle něj nemá smysl propadat apatii a naštvanosti, a tím přispívat k dalšímu rozdělování společnosti. „Mnozí z nás, kteří jsme byli před 30 lety na náměstích a balkonech, jsme spoustou věcí znechuceni. Nejhorší je si ale myslet, že ti, kteří tu nejsou, nic nechápou, nejsou dost chytří a jejich hlas je míň než náš. Jestli máme mít šanci v této zemi slušně žít, musíme rozdíly překonat,“ vyzval Pánek.

Pozdrav od dalajlamy

Publikum si vyslechlo také pozdrav, který k 30. výročí sametové revoluce poslal dalajlama. Tibetský duchovní vůdce v něm řekl, že „české bratry a sestry“ zdraví se vzpomínkou na svá setkání s prezidentem Václavem Havlem. Vyzval, Čechy a Češky, aby šířením Havlova odkazu přispěli k mírovému uspořádání světa. Vyjádřil obdiv k zásadám Evropské unie, která vznikla na mírovém základu. „Jsem čím dál tím starší, ale stále se snažím o to, aby na této planetě panoval mír,“ řekl na závěr dalajlama s tím, že na prezidenta Václava Havla nikdy nezapomene.

Videomapping

Události minulého století a pád komunismu ukázala videoprojekce na historickou budovu Národního muzea. Připomněla válečnou vřavu, maďarské povstání, okupační tanky v Československu v roce 1968, Chartu 77, polskou Solidaritu, Palachův týden, pád zdi v Berlíně, zásah na Národní třídě i následující okamžiky. Na závěr se český dvouocasý lev zbavil ve znaku rudé hvězdy a získal korunu. Lidé si na Václavském náměstí po 30 letech zazvonili i klíči.

Podívejte se na Cestu ke svobodě v podání Národního muzea:

Video
délka: 11:02.49

Videomapping na budově Národního muzea k oslavám 30. výročí Sametové revoluce Eva Fornálová

Podle policistů je na místě zhruba 35 až 40 tisíc lidí. „Počet se však s ohledem na změnu programu může změnit,“ doplnila policie. Od šesti večer je navíc kvůli akci zavřená magistrála, omezení potrvají do půlnoci.

Fotogalerie
50 fotografií