Kolem budovy kliniky panovala dlouhou dobu kontroverze - v roce 2014 totiž vybydlený dům v Jeseniově ulici obsadili aktivisté a vybudovali v něm autonomní sociální centrum Klinika. Dům nejprve využívali načerno, pak si vyjednali výpůjčku, která ale vypršela v březnu 2016.  Mezitím objekt přešel ze správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na SŽDC. Železniční organizace nakonec musela budovu letos v lednu nechat vyklidit exekutorem.

„Začíná rekonstrukce kliniky na pražském Žižkově. SŽDC má potřebné územní rozhodnutí a stavební povolení. Do konce roku 2020 se změní v moderní administrativní objekt pro zaměstnance Stavební správy západ, vzniknou ordinace praktických lékařů a prostory Domu dětí a mládeže,“ uvedl na twitteru šéf státní organizace Jiří Svoboda.

Kanceláře, lékaři i dům dětí

Práce začnou podle SŽDC prakticky okamžitě a potrvají do konce příštího roku. Z objektu bude po potřebném vyčištění a bourání využita víceméně pouze hrubá stavba se stávajícím nosným systémem. „Pomocí příček vzniknou nové dispozice, osadí se nová okna a dveře. Současně se vybuduje bezbariérový přístup do budovy i v jejím interiéru, a to pomocí osobního výtahu. Součástí stavebních prací bude také nástavba v severní části podkroví, nová střecha a fasáda,“ uvedla SŽDC.

Více než polovina z celkové plochy bude sloužit jako ordinace praktických lékařů a jako působiště Domu dětí a mládeže v Praze 3 - Ulita, který plánuje v místě vybudovat Středisko techniky zaměřené na odborné kroužky, kurzy, programy pro školy nebo akce pro veřejnost. Zbývající část pak bude sloužit SŽDC jako administrativní objekt s kancelářemi. Z nevyhovujících provizorních prostor se do nově zrekonstruované budovy přestěhuje část pracovníků správy. Rekonstrukci provede společnost Proxima.

Fotogalerie
37 fotografií