Když se v roce 2018 snažil Dopravní podnik založit společný podnik s Pentou za účelem vybudování linky metra D, skončilo to fiaskem. Nyní připravuje DPP podobnou investici a má k tomu prý dobrý důvod. 

Mezi ulicemi Jankovcova, Vrbenského a Partyzánskou se nacházejí pozemky, které jsou ve vlastnictví DPP, Prahy a výše jmenovaných developerů. To je podle mluvčí Spojených sil Julie Kochové důvod, proč náměstek pro dopravu Adam Scheinherr jako předseda Dozorčí rady DPP podpořil vytvoření společné firmy: „Pozemky v okolí stanice jsou samy o sobě obtížně zastavitelné, jsou nepravidelné, mělký tubus metra procházející pod pozemky do značné míry limituje výstavbu budov nad ním a bez domluvy s vlastníky okolních pozemků je zhodnocení pozemků nebo jejich využití na další rozvoj obtížně představitelné a ekonomicky nevýhodné,“ vysvětluje, proč je potřeba součinnost několika vlastníků, aby se pozemky smysluplně využily.

Bez soutěže

To je také podle mluvčí důvod, proč nebylo vypsané výběrové řízení na nejvhodnějšího developera do společného podniku. Karlín Group zde vlastní pozemky a další zájemce CPI Properity Group chtěl půdu od DPP a města vykoupit, s čímž DPP nesouhlasí. Podle Kochové bude mít díky společné firmě Praha a DPP vliv na budoucí zástavbu a rozvoj dopravní infrastruktury.

Společná firma se vkladem 10 milionů však ukrývá mnoho rizik. Tím největším je podle opozice a Spojených sil pro Prahu fakt, že hlavní město nebude mít nad nově vzniklou firmou dostatečnou kontrolu. „V tomto podniku by měl Dopravní podnik menšinový podíl, tak bychom neměli žádný přístup k informacím ze strany hlavního města. Není to řešeno ani žádným náhradním způsobem, takže zákon se na to nebude vztahovat a nebude povinnost poskytovat informace. Ve spojení s převodem nemovitostí, které tam vlastníme, a nedostatečnými zárukami opravdové realizace projektu, je to velmi nestabilní,“ vyjádřila své znepokojení radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu).

Firma bez kontroly?

Připravovaný svazek městské a soukromé firmy se nezdá ani předsedkyni kontrolního výboru zastupitelstva hl. m. Jarmile Janderové (ODS), která bude chtít po dozorčí radě DPP více informací a pokud jí nebude vyhověno nebo bude znepokojená, obrátí se i na nejvyšší kontrolní úřad v republice: „Pokud to bude opravdu netransparentní a budou tam pochybnosti, tak to předáme na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V listopadu to budu určitě otevírat a řešit,“ řekla pro Blesk.cz.

Samotný ÚOHS celou záležitost sleduje a je možné, že bude společný podnik zkoumat: „Úřad prověří, zda danou věc nezařadí do plánu kontrol,“ prozradil pro Blesk.cz mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Podle mluvčí Prahy Sobě Julie Kochové je ale vše právně v pořádku: „Dosavadní právní analýzy, které jsme si nechali ke společnému podniku vypracovat, včetně oponentní analýzy ukazují, že postupujeme v souladu s platnou legislativou ČR. Jsme samozřejmě připraveni plně spolupracovat s ÚOHS, pokud nás v této souvislosti bude kontaktovat,“ řekla mluvčí. Společná smlouva by měla být připravená v průběhu listopadu.
Fotogalerie
5 fotografií