Někdejší obec s polnostmi s názvem Modřany se díky stavbě cukrovaru v 19. století zapojila do překotného rozvoje. Za průmyslové revoluce se tu najednou objevil vodovod, elektřina a železnice. V dobách největší slávy zaměstnával podnik tisíce lidí. Věhlas výrobny cukru začal upadat zejména ve druhé polovině 20. století, k definitivnímu ukončení provozu došlo v roce 2002, demolice proběhla o dva roky později. Z bývalého areálu dodnes zůstal pouze komín.

V budoucnu kolem někdejšího cukrovaru vznikne nová rezidenční čtvrť. Dnes je z lokality brownfield, který však neleží zbytečně ladem: existuje zde komunitní centrum Cukrkandl, které ve spolupráci s radnicí Prahy 12 provozuje developerská společnost Skanska Reality. Nachází se zde komunitní zahrada, cyklokavárna, hřiště s trampolínou, sestava na venkovní posilování, pumptracková dráha pro děti a BMX dráha pro dospělé.

Co bude potom?

Developer od začátku prezentuje Cukrkandl jako dočasný prostor. Znamená to tedy, že lidé o nové komunitní aktivity přijdou, až začne vlastní fyzická výstavba? „Už teď víme, že v budoucí rezidenční čtvrti počítáme s velmi promyšleným prostorem pro aktivity a vyžití. I zde najdeme Cukrkandl - v podobě veřejného komunitního prostoru,“ sdělila na dotaz Blesku tisková mluvčí Skanska Reality Renata Vildomcová.

Komunitní centrum Cukrkandl by v pozměněné podobě mělo fungovat i po vzniku nové rezidenční čtvrti v Praze 12.
Komunitní centrum Cukrkandl by v pozměněné podobě mělo fungovat i po vzniku nové rezidenční čtvrti v Praze 12.
Autor: Skanska Reality

Co všechno se přesně ve finálním komunitním prostoru kolem cukrovaru bude nacházet, je teprve předmětem jednání s místními obyvateli. Dle developera se však už teď objevují v návrzích aktivity, na které si lidé zvykli právě v současném dočasně existujícím Cukrkandlu.

„V kratším horizontu lidé budou moci Cukrkandl navštěvovat ještě několik let v podobě, v jaké ho známe. Plánovaná výstavba zabere několik let a je fázovaná do několika etap, z nichž první se místa pod komínem vůbec nedotknou. Komín i nadále zůstane dominantou celé lokality,“ dodala Renata Vildomcová.

Novinka ještě tento týden

Cukrkandl se dokonce ještě tento týden dočká dalšího rozšíření. Ve čtvrtek 10. října tu v 16:00 hodin proběhne slavnostní otevření parkourového hřiště. To bude postaveno za použití materiálu s názvem „Rebetong“, který dle Skanska Reality chrání přírodní zdroje a redukuje oxid uhličitý. Během slavnostního otevření dojde také k prezentaci tohoto materiálu.

Fotogalerie
9 fotografií