Na omezení dopravy na Mariánském náměstí se shodla Praha 1 s magistrátem, město plánuje, že prostranství upraví. V následujících dvou letech k tomu má vzniknout studie. Do 1. října bude na náměstí informační kontejner Institutu plánování a rozvoje (IPR), kde lidé k budoucí podobě a využití náměstí mohou podat podněty.

Dopravní změny začaly platit v pátek. Nejvýznamnější je obrácení jednosměrnosti Husovy ulice, která vede od magistrátu k Betlémskému náměstí. Auta se nyní dostanou Husovou z Mariánského náměstí, ale ve směru z ulice Na Perštýně již nikoliv. Cílem je zabránit tomu, aby si řidiči zkracovali cestu přes náměstí ve směru od Národní.

Současně byl zaveden obousměrný provoz v Linhartské, kterou však nejde zajet přímo na náměstí, protože je zaslepená. V obou směrech je nově možné projet ulicí U Radnice. Provoz v Platnéřské zůstal beze změn, na náměstí se přes ni dostane jen obsluha Klementina.

Desítky sousedských slavností

Lidé se dnes na náměstí mohli těšit na celodenní program, stejně jako jinde v Praze. Do akce Zažít město jinak se kromě Prahy zapojila téměř třicítka dalších měst. V metropoli je program až do večera připraven například na Kampě, na Nuselských schodech, na náměstí Jiřího z Poděbrad, na Dívčích hradech, na Břevnově, v Krymské či v kampusu ČVUT v Dejvicích.