Pro dobrotu na žebrotu, chtělo by se říct. Sotva se podchod mezi ulicí Geologická a stejnojmennou tramvajovou zastávkou v ulici K Barrandovu dal „do pucu“, vyčistily a přemalovaly se stěny, už se na místě opět nacházejí nevzhledné graffiti „tagy“. Nejde o žádné velké umění, ale pouze o bezduché podpisy a nápisy. Jak TSK Blesku potvrdila, o tomto konkrétním případu ví - a nejen o něm.

„Graffiti, znečišťování, výlepy plakátů a vandalství je v podchodech a na objektech ve správě TSK velkým problémem,“ uvedla v reakci tisková mluvčí organizace Barbora Lišková. Není to přitom poprvé, co se v tomto konkrétním místě podchod vymaloval a během chvilky byl zase zaneřáděný. V současnosti však navíc na místě probíhají i povrchové práce, které jsou součástí celé zakázky a se kterými se ještě neskončilo. Znamená to, že zhotovitel musí TSK stavbu předat v bezvadném stavu, tedy bez poničení podchodu od sprejerů.

Antigraffiti nátěry a další opatření?

Proč tedy silničáři pro tyto dopravní stavby nepoužívají pokročilejší technologie, které slouží k tomu, aby sprejerům a dalším vandalům ztrpčovaly život? „V minulosti jsme zkoušeli různé typy antigraffiti nátěrů nebo další technologie jako fólie, nanotechnologii a podobně. Jejich cena je ale vysoká a vzniku graffiti to stejně nezabrání. Pouze dojde k usnadnění čištění, ale další náklady na čištění a obnovu nátěrů jsou vysoké. Aby to mělo efekt, bylo by ideální „výtvor“ odstranit okamžitě,“ vysvětlila Barbora Lišková.

Na mobilním lešení v podchodu jsme dokonce našli vypitou placatku vodky.
Na mobilním lešení v podchodu jsme dokonce našli vypitou placatku vodky.
Autor: Daniel Vitouš

Silničáři dle svého vyjádření kvitují iniciativy některých městských částí, které si převzaly konkrétní podchody, a ve spolupráci s umělci došlo k jejich zkrášlení a vytvoření oficiálního výtvarného díla. Takovým příkladem je Praha 8, kde takových míst vzniklo hned několik a o kterých Blesk.cz již v minulosti informoval.

Jinak prý bohužel TSK dle poskytnutého vyjádření příliš obranných mechanismů nemá. Pomáhají například včasné zásahy ze strany městské policie. Ty jsou však ve většině případů v návaznosti na bezpečnostní kamerový systém.

Fotogalerie
17 fotografií