Vlaky již dávno nejsou jen záležitostí meziměstských dopravních spojů. Na území hlavního města proběhla za posledních 25 let postupná integrace tohoto způsobu cestování do systému MHD. Podle tiskového mluvčího ROPID Filipa Drápala využívají obyvatelé okrajových částí Prahy - například Klánovic, Uhříněvsi či Radotína - železnici běžně jako každodenní způsob cestování. Při cestě do centra si tak lidé šetří mnohdy i desítky minut drahocenného času.

„Za uplynulých 10 let vzrostlo využití železnice v Praze zhruba o sto procent. K tomu, abychom mohli dále navyšovat počet vlaků a zkracovat interval, ale potřebujeme zásadní modernizaci a zvýšení kapacity kolejí v Praze,“ vysvětlil nezbytné kroky k dalšímu rozvoji Drápal. První z nich se realizují již v těchto dnech, a to na trati mezi Vršovicemi a Hostivaří, kde SŽDC rozšiřuje dvoukolejnou trať na čtyřkolejnou.

Německý „S-Bahn“ a tunel pod centrem

Až se v Praze podaří vybudovat síť vysokorychlostních tratí – což je záměr, který v současnosti bohužel nelze z časového hlediska odhadnout – budou se v metropoli teprve dít věci. Podzemní vlaky převezmou roli takzvaného středočeského metra. Projekt s názvem „Metro S“ si bere za vzor systém „S-Bahnu“, který je známý například z Berlína či Vídně.

„Bude potřeba vytvořit zcela nový tunel pod centrem Prahy, který propojí tratě od východu a severu s tratěmi na západě a jihu a vytvoří jeden centrální úsek pod centrem Prahy,“ nastínil rozměry celého záměru Filip Drápal. Příměstské vlaky by podzemím měly jezdit v intervalu 3 až 5 minut. „Obdobné je to například v Mnichově, kde takový tunel vybudovali v 70. letech a nyní už se staví druhý,“ uvedl dále mluvčí ROPID.

Dvoupatrové rychlovlaky

Novými tunelovými komplexy pod Prahou se samozřejmě budou muset prohánět adekvátní vlakové soupravy. ROPID chce v maximální míře využít také stávající kolejovou síť. „Chystá se proto záměr na pořízení velkokapacitních dvoupatrových jednotek s až 800 místy k sezení. Snažíme se maximalizovat nasazení vozidel na jednotlivé vlaky například spojováním dnešních jednotek CityElefant do dvou,“ dodal Filip Drápal.

Vznikne celá řada nových zastávek

Nejen v souvislosti s touto stavbou nové páteřní podzemní vlakové komunikace budou po Praze v následujících letech až desetiletích vznikat nové stanice a zastávky. Některé z nich jsou blíže realizaci, další jsou zatím jen čistě v teoretické rovině.

Správa železniční dopravní cesty v současnosti připravuje zadání veřejné soutěže na studii proveditelnosti železničního uzlu „Praha (ST)“. „Její vyhlášení předpokládáme do konce letošního roku. Odevzdání dílčích výsledků očekáváme do dvou let od zadání studie. Jde o velice komplexní materiál, který pojednává železniční dopravu na celém území metropole jako celek,“ sdělil Blesku tiskový mluvčí SŽDC Marek Illiaš. Z tohoto důvodu zatím podle něj není možné v tomto případě odhadnout termín fyzické realizace.

Nové zastávky však budou vznikat také mimo výše popisovaný uzel. Nejdříve vznikne „Praha-Eden“ a „Praha-Zahradní Město“ v rámci výše popisovaného zkapacitnění trati mezi Hostivaří a Vršovicemi. „Na Edenu už je vidět částečně postavený podchod a hrany budoucích nástupišť. Obě by měly být zprovozněny začátkem roku 2021,“ prozradil Marek Illiaš.

Následovat bude „Praha-Rajská Zahrada“ u stejnojmenné stanice metra, kterou obslouží vlaky do Neratovic a Čelákovic. Zastávka bude součástí rekonstrukce úseku Mstětice – Praha-Vysočany, která má začít na konci letošního roku a skončí do roku 2024.

S dalšími zastávkami se dle SŽDC počítá také na železničním propojení Prahy, ruzyňského letiště a Kladna. Na území metropole to budou zastávky „Praha-Výstaviště“, „Praha-Liboc“, „Praha-Dlouhá Míle“ a stanice „Praha-Letiště Václava Havla“. Trať by se měla po částech zprovoznit do roku 2029.

Některé zastávky jsou „ve hvězdách“

V řešení je také železniční zastávka „Praha-Výtoň“, která by měla vzniknout současně s rekonstrukcí zdejšího železničního mostu. V tomto případě však stále SŽDC jedná s urbanisty, památkáři a ministerstvem dopravy, časový harmonogram proto zatím neexistuje.

Jsou ještě další zastávky, se kterými se počítá v pražském územním plánu, o jejich výstavbě se ale dosud nerozhodlo a neexistuje na ně projektová dokumentace. Sem patří zamýšlená vlaková zastavení v Kbelích, Čakovicích, Jahodnici nebo na Spořilově.

Fotogalerie
7 fotografií