Pražská zoo psouny prériové chová už od 60. let minulého století. Nyní došlo k jejich přestěhování do horní části zahrady, protože v té spodní se na jejich dosavadním místě pobytu začala stavět nová expozice australských zvířat. Psouni na tom ale vydělali: dostali dvojnásobnou plochu, na kterou svítí slunce, což mají tito hlodavci rádi. Jejich přirozeným domovem je totiž otevřená krajina severoamerických prérií.

„Zabydlují se tu už několikátý den a hloubí si nory. Ze začátku vzali zavděk základy nor, které jsme jim vyvrtali, následně jsme je do nich „sázeli“, tedy strčili jsme je do nor a zakryli zátkou ze sena, aby se aklimatizovali. Vzápětí si psouni začali budovat nory vlastní. Bude jim to trvat ještě hodně dlouho, jejich systém nor je velmi komplexní,“ uvedl kurátor savců pražské zoo Pavel Brandl.

Psouni opravdu se svými norami nejsou žádní troškaři. Dokážou je vyhloubit až do hloubky 3 metrů, jejich délka bývá zhruba 15 metrů. Tito savci zároveň vytvářejí obří kolonie, které vznikají klidně na 35 kilometrů dlouhém úseku. „Taková masa tunelářů jistě krajinu zásadním způsobem ovlivňuje a přetváří. Jsou to takoví inženýři krajiny,“ sdělil Brandl.

Velká psouní revolta

Pracovníci Zoo Praha vědí, co psouni při takovém hloubení nor dokážou. Na přelomu tisíciletí totiž měli výběh v rohu expozice bizonů. „Tam se ale ukázali jako daleko lepší a pracovitější raziči tunelů, než jsme předpokládali. Vzápětí se přestěhovali k velbloudům, poté k jelenům a v nekontrolovaném šíření jsme je museli přibrzdit,“ vyprávěl s úsměvem kurátor.

Video
délka: 04:54

Kurátor savců Pavel Brandl, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a náměstek primátora Petr Hlubuček k nové expozici psounů prériových. Daniel Vitouš

V současnosti by už další útěk neměl připadat v úvahu. Brání tomu obvodové zdivo a základy, které sahají do hloubky 1,6 metrů. Kdyby se psouni přeci jen chtěli dostat tak hluboko, pod substrátem se jako další pojistka nachází kovová síť. „Doufám, že tentokrát jsou psouni bezpečně ochráněni a nebudou se podkopávat do jiných částí zoologické zahrady,“ dodal Pavel Brandl.

Jsou tam „dočasně“

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek prozradil, že psouni prérioví jsou v nové expozici „dočasně“, jedním dechem ale dodal, že určitě nepůjde o jednotky let. „V dlouhodobém rozvoji zoologické zahrady by se celý tento prostor takzvaných plání měl postupně proměnit a být přebudován, ale začne se z druhé strany. Rozhodně by to nemělo být tak, že se tu psouni zdrží krátce,“ vysvětlil ředitel.

Při slavnostním otevření nové expozice promluvil také náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). „Máme tu 14 jedinců, je to sedm samečků a sedm samiček, takže to máme i genderově vyvážené. Jsou to zvířata pracovitá, která by měla určitě být vzorem mnohým z nás. Expozice stála 1,5 milionu korun, časem ještě v okolí povyroste výsadba,“ uvedl náměstek.

Fotogalerie
13 fotografií