Blesk požádal o komentář k této a dalším čtyřem otázkám starostu Čižinského, jeho kancelář od pondělí reaguje slovy „Odpovědi pošleme.“ A protože se tak nestalo ani do úterního poledne, oslovil starostu v úterý na konci tiskové konference, kterou Praha 1 pořádala k chystaným změnám v dopravě.

Jako první zareagoval radní pro dopravu David Skála (Praha 1 sobě): „To se omlouvám, ale jsme tady kvůli uzavírkám v dopravě.“ Následovala ho mluvčí radnice Kateřina Písačková již známým: „Vyjádření zašleme.“ Když se Blesk zeptal, kdy se odpovědí dočká, promluvil konečně i starosta Čižinský: „Já to dám dnes na facebook.“
Video
délka: 00:59

Odpovědi jsme se nedočkali ani v pondělí na tiskové konferenci. Starosta Pavel Čižinský (vlevo) a radní pro dopravu David Skála. Daniel Černovský

Vyjádření přišlo až v úterý ve 21:31. „Co se týče článku o naší snaze pronajmout část bytu v Pařížské ulici, která byla zhruba 11 let prázdná, tak kolega David Bodeček dle mého názoru v emailech všechno vysvětlil,“ napsal starosta Pavel Čižinský v emailu. Na otázky Blesku tak vlastně vůbec neodpověděl.

Byty a firma

Proč jsme se ptali? Radní Prahy 1 pro majetek a bytovou politiku David Bodeček (39, Piráti) spoluvlastní firmu, která se zabývá nemovitostmi. Vyvstává tak otázka, zda se nemůže dostat do střetu zájmů. „Nepodnikal jsem a nepodnikám,“ odmítl to už dříve Bodeček. „Každé jeho rozhodnutí může zpochybnit podezření, že jedná s ohledem na své zájmy,“ myslí si ale politolog Jan Kubáček.

Opakovaná nabídka

Druhý důvod se týká pronájmu bytu v Pařížské ulici. Ten Praha 1 uskutečnila obálkovou metodou. Podle dokumentů, které má Blesk k dispozici, byla nejvyšší nabídka na měsíční nájem 17 000 korun. Nejméně, 10 050 korun, nabídla Bodečkova kolegyně z kandidátky Alžběta Š. Kostlánová. Po otevření obálek ale částku navýšila na 17 500 korun a byt získala.

Transparency International: Vše mělo být jinak

Byt na pronájem v Pařížské vznikl rozdělením většího bytu na dva. Druhou jednotku obývá matka výherkyně a sdílí spolu koupelnu. Pokud to byl od začátku důvod výběru nájemkyně, mělo se postupovat jinak. „Řízení se mělo zcela legálně odehrát s uvedením jejího jména do záměru zveřejněného na úřední desce s tím, že je zamýšlen pronájem jen pro ni,“ vysvětlil právník Petr Leyer z organizace Transparency International.

Co řekli dříve?

Starosta Pavel Čižinský se dříve Blesku vyjádřil k možnému vzniku střetu zájmů radního Bodečka. „Samotná účast v obchodní společnosti zabývající se nemovitostmi či nákupy nemovitostí na lukrativních adresách pro riziko střetu zájmů nepostačují,“ řekl.

„Nejvyšší cena není jediným hodnoticím kritériem výběru nájemců. Důležité je vybrat nejvhodnějšího zájemce. V zájmu obce by mělo být, aby byly byty využívány a aby společnou toaletu sdíleli pokud možno členové rodiny,“ řekl dříve k řízení o nájemci David Bodeček. K doplňujícím otázkám se starosta dosud nevyjádřil.

Na co jsme se ptali? 

1. Není v zájmu vašeho úřadu maximálně zamezit jakýmkoli možnostem střetu zájmů radních?

2. Neobáváte se, že občané by mohli z průběhu výběru nájemníka bytu v Pařížské ulici získat negativní pocit, že řízení radnice a pravidla se mění za pochodu na základě vlivu např. pana Bodečka?

3. Učinil jste nějaké kroky k zamezení dalších skutečností, které by mohly být občany negativně vnímány?

4. Dostali i další účastníci výběrového řízení později možnost svou nabídku navýšit?

5. S ohledem na argument, že Praha 1 takto získávala přehled o nejvyšší možné nabídce: Praha 1 neví, jaká je obvyklá cena za pronájem bytů v jejich správě?

Fotogalerie
12 fotografií