„Mohu potvrdit, že Pavel Štěpán včera oproti podpisu převzal usnesení o zahájení trestního stíhání,“ potvrdil předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler. GIBS podle něj viní policistu ze zpronevěry členských příspěvků odborové organizace pražských těžkooděnců. „Podle prošetřování inspekce byla částka vyčíslena na 76 000 korun,“ dodal. O případu informoval Deník N.

Unie bezpečnostních složek Štěpána ze svých řad vyloučila. Shromáždění předsedů o tom rozhodlo již na základě podezření ze zpronevěry. Že v kase chybí desetitisíce, se zjistilo při plošné kontrole loni na jaře. 

Policista nyní působí ve výkonné radě jiné odborové organizace – Odborové aliance Integrovaného záchranného systému. Podle Štěpánova dřívějšího vyjádření pro iRozhlas.cz bylo jeho vyloučení účelové, byl za ním konkurenční boj. Podezření ze zpronevěry policista odmítl, stejně tak to, že mohla být motivovaná jeho finančními problémy. Do nich se dostal mezi lety 2014 a 2016, tedy v době, za niž příspěvky chybí.

Štěpán nadále zůstává u policie. „My očekáváme, jak se k tomu postaví vedení pražské policie, protože z mého pohledu logické by bylo zprostit ho výkonu služby,“ prohlásil Drexler. Podle něj pracuje policista nyní s lidmi, od kterých vybíral členské příspěvky, a může je ovlivňovat. 

„Pokud se vedení Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy dozví od GIBS, že byl některý z pražských policistů obviněn z trestného činu, musí se nejprve příslušný služební funkcionář seznámit s konkrétním spisovým materiálem,“ sdělila mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová. „Teprve potom vydá příslušné personální rozhodnutí,“ dodala.