Mužský závod se rozhodoval v závěru. Dazza, který v Praze běžel ještě před oficiálním potvrzením přestupu pod vlajkou Bahrajnu, zaútočil na hranici 40. kilometru a Etiopana Dawita Woldeho za sebou nakonec nechal o 20 sekund. „Jsem nadšený a šťastný, že jsem vyhrál poprvé v kariéře velký maraton,” pochvaloval si Dazza se svým výkonem 2:05:58. Třetí příčku obsadil další Etiopan Aychew Bantie (2:06:23). Favorizovaný Keňan Amos Kipruto (2:06:46) v závěru odpadl a skončil čtvrtý.

5. květen 2019: V Praze se uskutečnil další ročník Pražského maratonu.
5. květen 2019: V Praze se uskutečnil další ročník Pražského maratonu.
Autor: Daniel Černovský

Českým šampionem se stal Vít Pavlišta, jenž časem 2:16:30 splnil svazovou normu pro účast na mistrovství světa a celkově se umístil na 14. místě. Za účastnickým limitem mezinárodní federace IAAF ale o půlminutu zaostal, takže mu start na podzimním šampionátu v Dauhá těsně unikl.

Pavlišta po 25. kilometru utekl obhájci titulu Jiřímu Homoláčovi a zopakoval titul z roku 2015. „Konečně maraton, který se mi povedl, ten čas je výborný,” radoval se čtyřiatřicetiletý liberecký závodník, který si o minutu a 21 sekund vylepšil čtyři roky starý osobní rekord.

Půlmaratonský šampion Homoláč (2:21:23), který se na přelomu týdne potýkal s nachlazením, na Pavlištu nakonec ztratil bezmála pět minut. Bronz získal Petr Pechek (2:22:21), který prodloužil medailovou sérii trvající od roku 2009.

Událostí dne byl závod žen

Zatímco rekord v závodě mužů odolal, při běhu žen už tomu tak nebylo. Izraelská reprezentantka Lonah Salpeterová vyhrála Pražský maraton v novém traťovém rekordu 2:19:44. Dostala se tím na čtvrté místo letošních světových tabulek.

5. květen 2019: V Praze se uskutečnil další ročník Pražského maratonu.
5. květen 2019: V Praze se uskutečnil další ročník Pražského maratonu.
Autor: Daniel Černovský

Salpeterová v Praze už jednou letos triumfovala, konkrétně při dubnovém půlmaratonu, kdy skončila druhá. Nyní si vylepšila osobní rekord o čtyři a půl minuty. Po deseti kilometrech se odpoutala od soupeřek a nezpomalil ji ani sólo běh po odstoupení vodiče kolem 30. kilometru. „Dělal mi trochu problémy vítr, který foukal ze strany. Měla jsem chvílemi potíže udržet balanc. Ale jinak bylo počasí ideální. Jsem naprosto šťastná, je to splněný sen zaběhnout pod 2:20,” uvedla v rozhovoru s Českou televizí.

Z Češek potřetí za sebou vyhrála domácí šampionát Petra Pastorová (2:42:22), která už získala celkově pátý český titul. V celkovém pořadí se umístila na 14. místě. Dvaačtyřicetiletá vytrvalkyně využila absence bronzové medailistky z ME Evy Vrabcové Nývltové i limitářky pro MS Marcely Joglové a hned v úvodu českým konkurentkám utekla. Nakonec měla téměř pětiminutový náskok před Terezou Ďurdiakovou (2:47:16). Třetí skončila Barbora Jíšová (2:48:09).

Fotogalerie
28 fotografií