Podle serveru Novinky.cz s odkazem na deník Právo nesouvisí vyšetřování zakázky na generální opravu Národního muzea s razií u šéfa ÚOHS Petra Rafaje. Ten měl podle detektivů ovlivňovat některé výsledky zakázek.

Opravy historické budovy Národního muzea se plánovaly už v době Nečasovy vlády, kdy se rozhodovalo, zdali bude vyhlášené otevřené výběrové řízení, nebo tendr pro uzavřenou skupinu uchazečů. Nakonec vyhrála druhá možnost. A právě tady vyvstávají pochyby, zdali se opravdu jednalo o férovou »hru«.

Částka jako klíčový faktor

Zakázku v roce 2014 dle výběru antimonopolního úřadu vyhrálo Sdružení M-P-I Národní muzeum, do kterého patřily stavební firmy Metrostav, Průmstav a IMOS Brno. Sdružení Václavské náměstí 68, s firmou Strabag a INSTALACE Praha, tehdy pohořely. A to i přesto, že předpokládaná částka projektu měla dosahovat o 200 milionů méně než ta výherní. Sdružení M-P-I totiž počítalo se sumou 1,35 miliardy bez DPH. Přitom nejnižší částka měla být stěžejním rozhodujícím faktorem.

Výběrová komise sdružení Václavské náměstí 68 z tendru vyloučila. Jako důvod uvádí neocenění některých položek či odhad položek na 0 korun českých. To se dle komise stalo v případě záboru veřejného prostranství, které sloužilo jako zázemí dělníkům. Sdružení si však stojí za tím, že cenu nebylo třeba uvádět, navíc by po vyčíslení výsledná částka nepřerostla onu výherní.

Odvolání

Sdružení se proto po vyloučení pokusilo podat námitky komisi a také návrh ÚOHS s žádostí o pozastavení tendru. „Navrhovatel deklaruje, že jeho nabídková cena je reálná, zahrnuje jeho veškeré ekonomické náklady a žádná položka v soupisu prací není rozpuštěna v jiných položkách,“ uvedlo sdružení v dokumentu, kterým se zabýval antimonopolní úřad a Právo ho má k dispozici.

ÚOHS nakonec v březnu 2015 stížnost zamítl pro nesplnění podmínek zadávací dokumentace. V rozhodnutí figuruje místopředsedkyně antimonopolního úřadu Eva Kubišová. Ta je společně s předsedou Petrem Rafajem jednou z hlavních podezřelých kauzy desetimiliardové zakázky na výběr mýtného.

Sdružení však mělo ještě jednu šanci záchrany, kterým bylo odvolání, které by posuzoval sám předseda ÚOHS Jan Rafaj. Důvodem neodvolání dle Edity Novotné, mluvčí firmy Strabag, byla víra v nestrannost úřadu. A tak měsíc nato došlo k podpisu vítězného návrhu se společností M-P-I Národní muzeum, který nakonec vyšel na 1,8 miliardy korun.

Fotogalerie
19 fotografií