Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí jen co by kamenem dohodil od Václavského náměstí, na Vinohradské třídě. Tedy zatím stojí. Letos v únoru totiž začaly přípravné práce na demolici, která dílo týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický z let 1972 až 1978 definitivně pohřbí.

„Samotnou demolici plánujeme zahájit na přelomu měsíce března a dubna. V tuto chvíli stále pokračují přípravné práce,“ uvedl Jakub Verner ze společnosti HB Reavis, která budovy od roku 2015 vlastní. Po obvodu věžových budov je instalováno lešení a v příštích 14 dnech budou u budovy sestaveny dva věžové jeřáby, které budou přemisťovat demontovaný materiál.

„Ke konci měsíce března také zahájíme demontáž střešních krytin. Průběžně se sundává žulové opláštění bývalého centrálního dispečinku,“ popsal Verner. Podle dřívějšího vyjádření bude demolice šetrná k životnímu prostředí a firma počítá i s úklidem případného znečištění okolních silnic. Odbor výstavby Prahy 2 povolil demolici komplexu letos v lednu, proti rozhodnutí se nikdo neodvolal. Kolem Transgasu pak v dalších dnech vyrostl plot.

Jednání s Prahou

HB Reavis chce Transgas nebo prázdný pozemek prodat i s developerským projektem, který tam připravuje. Diskuse o prodeji pokračují, uvedl Verner. O komplex projevilo zájem i hlavní město, které chtělo budovy zachovat a přestěhovat do nich až 500 magistrátních úředníků. V prvním kole jednání se však zástupci metropole a majitele nedohodli na ceně. Praha nyní uvažuje o zapojení spoluinvestorů.

Ochránit soubor budov před demolicí se pokusil Klub za starou Prahu, který navrhl ministerstvu kultury, aby je prohlásilo za památku. Pražské pracoviště Národního památkového ústavu prohlášení nedoporučilo a uvedlo, že „areál nevytváří městotvorné prostředí a hmotově i měřítkem poškozuje prostředí městské památkové zóny“. Ministerstvo domy za památky neprohlásilo.

Zastánci budovy ji hodnotí jako ukázku stylově syntetické architektury 70. let, spojující prvky brutalismu, technicismu a postmoderny, ale také na českém území ojedinělou realizaci postmoderního urbanismu.

Video
délka: 00:26

V pátek 15. února začala demolice budovy Transgas na Vinohradské třídě. David Zima

Fotogalerie
16 fotografií