Pro řidiče tramvají a aut už to začíná být smutná rutina. Na silnicích pražských mostů končí zejména přes zimu desítky poraněných labutí. Žalostná historie se opakovala i v úterý kolem čtvrté hodiny odpoledne, kdy při průletu nad Palackého mostem labuť pravděpodobně zavadila o trolejové vedení a skončila na zemi. Zmatená, vystrašená a pohmožděná pak nebyla schopná odletět. Kolem ní se okamžitě začaly tvořit kolony, ale to nejhorší teprve mělo přijít.

Jeden z kolemjdoucích se labuť snažil zahnat zpátky do řeky. Vždycky roztáhla křídla a odešla o dva metry dál,“ popsal dění Ondřej Šrámek, který projížděl zrovna okolo. Když viděl, co se děje, zavolal na pohotovostní linku Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy: „Říkali mi, ať ji hlavně nezaháním do vody,“ prozradil řidič.

Nezahánět, zavolat

Podle hlavní ošetřovatelky záchranné stanice Zuzany Pokorné není zahánění labutí do vody rozhodně nejlepší řešení: „Labuť nepřistála na mostu, protože chce. Skončila tam nedobrovolně a pravděpodobně si i ublížila. Na pohled není vůbec zřejmé, jestli nemá třeba zlomenou nohu nebo křídlo. Když ji pak někdo zažene do řeky, za pár dní ji pak většinou lovíme vysílenou z vody,“ vysvětluje Pokorná.

V tomto případě lze mluvit o šťastném konci. Labuť se z Palackého mostu dostala do péče odborníků ze záchranné zvířecí stanice, kteří ji prohlédli a ošetřili. Utrpěla drobná pohmoždění a v pátek bude vypuštěná zpátky na svobodu. Podle Zuzany Pokorné to ale určitě není poslední labutí pacient: „Za minulý rok jsme ošetřili 115 labutí. Přibližně 80 procent z nich utrpělo zranění kvůli mostům,“ prozrazuje.

Nebezpečné mosty

Nehody se nejčastěji stávají na mostech, kudy vede trolejové vedení, kupříkladu na Mánesově mostě nebo mostu Legií. Dráty totiž nejsou dostatečně zvýrazněné a ptáci o ně zavadí. Již dříve pro Blesk.cz řekl ornitolog Petr Kolomazník a předseda spolku Penthea, že labutě mají těžkopádný rozlet a potřebují delší vzletovou dráhu: „Navíc instinktivně nechtějí mosty podletět, ale přeletět. Pokud se například labuť kvůli něčemu vyplaší a vyrazí, může se poranit o dráty či troleje, které se na mostech nacházejí,“ uvedl ornitolog.

Video
délka: 00:40.45

Labuť na Palackého mostě Ondřej Šrámek

Magistrátu hlavního města se doposud nepodařilo nalézt vhodné řešení, jak lépe zvýraznit trolejové vedení. Labutí pacienti proto jen tak neubudou. Pokud tedy v budoucnosti narazíte na zmatenou labuť na silnici, popř. jinak poraněné zvíře, zavolejte na nepřetržitou pohotovostní linku Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy: 773 772 771.

Fotogalerie
12 fotografií