Den 20. ledna se hluboce vryl do paměti všech Pražanů. Ten den totiž v Náplavní ulici v centru hlavního města vypukl mohutný požár, při němž zemřeli čtyři lidé. O dva měsíce později zemřel Nizozemec, který byl v tu dobu v hotelu ubytovaný a nadýchal se kouře, požár má tedy pět obětí.

V souvislosti s tragédií zahájila policie stíhání dvou zaměstnanců hotelu - jsou podezřelí z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. „Zaměstnanci hotelu podle usnesení věděli o nefunkčním požárně bezpečnostním zařízení. Konkrétně byla nefunkční elektronická požární signalizace, která v případě požáru ovládá evakuační výtah, odvětrání chráněné únikové cesty, vypnutí klimatizace, vypnutí elektrického proudu, spuštění náhradního agregátu a varování ubytovaných,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

„Elektronické požární zabezpečení má za úkol akustickým vyzváněním varovat lidi, aby opustili pokoje. V předcházejících měsících tento systém v hotelu planě spouštěl a způsoboval problémy. Jezdili tam technici, hosté byli neustále buzeni zvukem. Rušilo to hosty a provoz hotelu,“ uvedl k pravděpodobnému důvodu vypnutí bezpečnostního zařízení v budově Jiří Zábrodský, vedoucí II. oddělení obecné kriminality pražské policie, které se případem zabývá.

Součástí protipožárního vybavení hotelu jsou také dveře, které se v případě požáru automaticky zavřou a zapěnují, čímž mají za úkol uzavřít jednotlivé bloky budovy. Pokud by hořelo například v kuchyni, dveře se zavřou a nic nejde ven. Hosté by prošli dalšími evakuačními východy.

Video
délka: 05:48.14

Policejní vyšetřovatel Jiří Zábrodský k požáru hotelu v pražské ulici Náplavní z ledna letošního roku. Daniel Vitouš

„Tyto dveře byly naprojektovány i umístěny, ale překážely pohybu vozíků uklízeček. Byly mechanicky zabezpečeny dřevěnými klínky. Tudíž zahořela recepce, která byla celá ze dřeva. Z ní pak do všech prostorů šly zplodiny hoření,“ prozradil další zásadní faktor celé tragédie Zábrodský. Pokud by dveře zafungovaly správně, uzavřela by se lokalita recepce a požár i zplodiny by se šířily „pouze“ komínem nad ní.

„Lidé na pokojích si uvědomili, že hoří, až když jim pod dveřmi začal jít kouř do pokojů. Někteří neznalí vstoupili do výtahu, který fungoval, protože nebyla vypnutá elektřina, což je při požárech zásadní chyba. Dva lidé zůstali ve výtahu. Ti lidé, kteří se vydali poslepu zakouřenou chodbou, jsou bohužel ti mrtví. Ti, kteří se zavírali v pokojích, byli evakuováni hasiči, byli staženi z parapetů a byli zachráněni,“ dodal k děsivým okolnostem požáru vyšetřovatel.

Policisté také uvedli, že požár pravděpodobně vznikl odhozením nedopalku cigarety ve vnitrobloku. „Následně se požár rozšířil přes zázemí recepce, do haly hotelu, haly v prvním a druhém poschodí. Pak zplodiny hoření zasáhly veškeré ubytovací prostory hotelu i únikové cesty,“ popsal Daněk. Zaměstnancům hrozí až deset let vězení.

Video
délka: 02:47.36

Velitel směny A pražských hasičů Antonín Šustr o zásahu při tragickém požáru hotelu v centru metropole. Aktu.cz

Fotogalerie
51 fotografií