Dlouhodobé šetření příčin tragického požáru v hotelu Eurostars David v centru Prahy, při němž v lednu zemřeli čtyři lidé, je u konce. Hasiči s policisty nakonec po vyhodnocení všech expertiz Kriminalistického ústavu i Technického ústavu požární ochrany jednoznačně vyloučili technickou závadu. „Na základě dalších poznatků a ve spolupráci s Policií ČR bylo stanoveno, že příčinou vzniku požáru je neprokázané zavinění neznámé osoby,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Šetření navíc ukázalo velmi zásadní nedostatky v zajištění požární bezpečnosti hotelu. Hasiči proto zkontrolovali další hotely téhož řetězce. Majitele teď čeká správní řízení, případem se i nadále zabývá policie. 
Video
délka: 02:47.36

Velitel směny a pražských hasičů Antonín Šustr o zásahu při tragickém požáru hotelu v centru metropole. Aktu.cz

Požár vypukl v hotelu Eurostars David letos 20. ledna a zařadil se mezi nejtragičtější v novodobé historii země. Před příjezdem záchranářů zemřeli jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka. Dvě ženy, dvacetiletá Němka a stejně stará Jihokorejka, později podlehly zraněním v nemocnici. V březnu pak na Facebook pražských hasičů napsala rodina jednoho z cizinců, který v hotelu v době požáru byl, že muž po dvou měsících na následky požáru zemřel. Policisté dosud ale nepotvrdili, že by muž byl další obětí požáru. Vše má potvrdit zadaný znalecký posudek.

Policie už dřív informovala, že požár vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nikoho ale zatím neobvinila. Škoda přesáhne podle dřívějších odhadů hasičů 20 milionů korun.
Fotogalerie
63 fotografií