Majitel budovy, kterým je společnost AWM Bohemia CZ, začal bourat rondokubistickou vilu z roku 1921 v pátek. Povolení měl však vydané pouze na postupnou rekonstrukci. Radnici na bourání upozornil anonymní telefonát. Demoliční práce byly přerušeny a po víkendu následovala kontrola stavebním úřadem, podle kterého majitel na vile provedl neoprávněné úpravy.

Stavební úřad Prahy 10 zahájil s majitelem vily řízení. „Nelze předjímat výsledek daných řízení, která jsou řízeními neveřejnými. Ze strany stavebního úřadu je třeba zdůraznit, že bude vyvinuto maximální úsilí pro napravení daného stavu a případně pokud nebude konáno ze strany stavebníka, budou využity všechny zákonné prostředky směřující k zachování této stavby,“ sdělila vedoucí stavebního úřadu Prahy 10 Dana Rafflová.

Dodatečné povolení?

„Zatímco v sousedním Slovensku by takovýmto hyenismem majitel domu spáchal trestný čin, u nás z toho bude pouze přestupek,“ uvedla Chmelová. Podle starostky v jiných zemích může úřad nařídit vrácení stavby do původního stavu. „U nás je to tak, že majitel domu teď dokonce může požádat o dodatečné povolení stavby. Důležitý by v takovém případě byl verdikt odboru památkové péče Magistrátu hlavního města,“ dodala.

Chmelová chce na webu městské části zveřejňovat podrobnosti kauzy a vytvořit z případu precedens. Podle Chmelové také vznikne analýza zákonů jiných evropských států, kterými by se Česká republika mohla inspirovat.

Navrácení vily do původního stavu považuje za jediné možné řešení místostarosta pro územní rozvoj Martin Valovič (ODS). „Využijeme veškerých zákonných prostředků včetně sankcí tak, aby majitel pochopil, že podobné jednání je nepřijatelné,“ dodal.

Starostka o víkendu uvedla, že podle stavebníka se v domě objevily praskliny a krovy střechy byly ztrouchnivělé. Za zbourání vily bez povolení hrozí až dvoumilionová pokuta, pokutován podle Valoviče bude nejspíš investor, stavební dozor i zhotovitel stavby. Vilu firma AMW Bohemia koupila roku 2015 za směšných 11 milionů od společnosti Queens Games, podle experta na reality Jana Zachystala však její hodnota už v tu dobu mohla být mezi 50 a 80 miliony. 

Vazby na Kočkovy

Dům z roku 1921 v kolonii Svépomoc od architekta Františka Alberta Libry je na území pražské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice. Podle katastru nemovitostí patří společnosti AWM Bohemia CZ, která má sídlo v pražských Kbelích. V předmětu podnikání má firma provádění a odstraňování staveb a nakládání s nebezpečnými odpady. Její majitelkou je Veronika Hofmanová (26), firmu však podle svých slov neřídí, to má na starosti prokurista Bohumil Landman (51). Oba i s jejím manželem Martinem Hofmanem (40) se podle dostupných informací přátelí s kolotočářským klanem Kočkových.

Video
délka: 00:38.57
Video se připravuje ...

Smutný pohled: Takhle skončila rondokubistická vila v ulici Na Šafránce po začátku nepovolené demolice. ÚMČ Praha 10

Fotogalerie
29 fotografií