Už od chvíle, kdy v březnu 2013 vilu v ulici Na Šafránce prodala Praha 10 nájemníkům, tak se nikdy nepovedlo dům zpeněžit za hodnotu, jakou má. „Už v roce 2015 mohla být hodnota podobných domů na Vinohradech mezi padesáti až osmdesáti miliony,“ řekl Blesku Jan Zachystal, expert na reality z RE/MAX Alfa, který tvrdí, že všechny transakce byly výrazně podhodnocené.

Městská část prodala dům za 16,3 milionu společnosti, kterou tvořili dlouholetí nájemníci. „Pravděpodobně se to pro ně privatizovalo za tabulkové ceny,“ okomentoval převod Zachystal. Nájemníci pak dům v červnu 2015 prodali za 29 milionů společnosti Queens games, ta ho pět měsíců poté přeprodala akciovce AWM Bohemia za směšných 11 milionů. „Oba převody jsou varující. Hodnotu bych odhadoval možná i k sedmdesáti milionům,“ řekl makléř, když mu Blesk ukázal fotky domu v nabídce realitky.
Video
délka: 00:38

Smutný pohled: Takhle skončila rondokubistická vila v ulici Na Šafránce po začátku nepovolené demolice. ÚMČ Praha 10

Jakou má hodnotu samotný pozemek o rozloze 1212 m2, se prý těžko odhaduje. „Pro tuto lokalitu neexistuje srovnávací hodnota. Takový pozemek totiž na Vinohradech není a ani nebude, pokud se nezbourá jiná vila. Nicméně dokáži si představit cenu 30 tisíc za metr čtverečný,“ řekl Zachystal s tím, že co se týče vilové zástavby, patří Vinohrady společně s Hanspaulkou a Ořechovkou k třem nejdražším v Praze.

O jaký dům jde?

V letech 1921–1924 byly ve Vinohradech a Strašnicích podle návrhu architekta F. A. Libry realizovány dvě kolonie rodinných domů. Na jižních svazích pod vinohradským pivovarem okolo ulic Hradešínská a Na Šafránce vyrostlo celkem 16 rodinných domů a 17 dvojvil.

Fotogalerie
31 fotografií