Jen několik desítek metrů od stanice metra Nové Butovice se tyčí epochální socha ve tvaru kamery/fotoaparátu od Davida Černého. Trifot si pohyblivými oky prohlíží všechny kolemjdoucí a jejich záběry promítá na obrazovky. Od 29. listopadu k němu přibyl nový parťák, nerezový Cyberdog.

Stavební práce na něm začaly od května 2018. Plánování ze strany umělce Davida Černého a architekta Tomáše Císaře trvalo zhruba rok. Duší podniku se nakonec stala oranžová robotická ruka s jedním okem a chlupy.

Útulný atomový kryt

Když vstoupíte do „kosmické lodi“, jako první pocit se dostaví, že vstupujete do útulného atomového krytu s výhledem na náměstí. Kdoví, jak to tu vypadá, když se buňky zaplní lidmi. Podle mluvčího společnosti, která má stavbu a financování na svědomí, Radka Poláka, chodili lidé novinku zatím jen obhlížet. 

Celý prostor je ozvláštněný různými drobnostmi, které návštěvník objevuje postupně. Jako třeba dvě varlata, jež plandají na zadní části vozíku, jenž rozváží pití nebo animace „rozčepýřeného otce projektu“ Davida Černého. Naprostou bombou jsou pak oranžové záchody, jež výrazně kontrastují s bílo-šediovo-černým interiérem centra.

„Cyberdog je založený na myšlence technologického pokroku 21. století. Původně jsme se nechali inspirovat roboty, kteří míchají drinky na zaoceánských lodích, ale i roboty, co třeba míchají drinky v Las Vegas,“ říká David Černý.

Video
délka: 02:35

Zvláštnosti nového informačně-technologického centra. Jiří Marek

A skutečně robotické a nadčasové prvky potkáte na každém kroku. Pití a jídlo si zde objednáte pomocí aplikace, buď z vlastního telefonu, nebo půjčeného tabletu. Sklenička vína stojí okolo 70 korun a hlavní jídlo koupíte už od 68 korun. Vychlazené víno k návštěvníkovi doputuje ve speciálním vozíku, který dojede i do druhého patra. Celý projekt vyšel na 20 milionů korun a vše vzniklo exkluzivně na zakázku. Podnik je otevřený každý den od 17:00 do 23:00.

Fotogalerie
39 fotografií