Do konce října na českých silnicích zemřelo 464 osob. O 49 lidí více, než tomu bylo za stejné období i loni. Podle Tomáše Neřolda ze společnosti Besip v posledních letech obětí ubývá, ačkoliv letošní rok je ve srovnání s tím loňským horší. Za jeden z důvodů letošních tragických statistik Neřold označil dlouhodobě teplé počasí, které snižuje pozornost řidičů a zároveň zvyšuje únavu. Velký podíl na letošních tragických statistikách mají motocyklisté, kterým se díky počasí prodloužila sezona. O život jich letos přišlo už 88, což je o 24 více než loni.

Na paměť druhým

Pietní akt, jehož součástí bylo i požehnání faráře Českobratrské církve evangelické Karla Šimra, už dvanáct let pořádá České sdružení obětí dopravních nehod. Zakladatel sdružení Stanislav Vondruška uvedl, že sdružení dalo pomník postavit v roce 2004 nedaleko nultého kilometru D1, aby u něj lidé mohli zavzpomínat na své blízké. Inspirovalo se v zahraničí, kde podobné pomníky stojí. Sdružení se podle Vondrušky snaží pomoci lidem, kteří přišli o své blízké při dopravních nehodách, z psychologického nebo i právního hlediska. Vondruška přišel před 16 lety při dopravní nehodě o dceru.

„Je to připomínka toho, že každý rok přichází při dopravních nehodách o život přes 500 lidí, což nám nemůže být lhostejné. Připomíná nám to také, že nesmíme vzdát aktivity, abychom počet obětí na silnicích snižovali, protože ta čísla v celé EU jsou stále vysoká,” řekl za Besip Tomáš Neřold.

Podle Vondrušky může za tragické následky dopravních nehod řada faktorů, například stav infrastruktury, zastaralost vozového parku, malá zkušenost některých řidičů nebo některé psychologické vlivy, včetně používání moderní techniky za volantem.

Riziková bezohlednost na silnici

Jedna z účastnic aktu přišla k památníku zavzpomínat na své blízké. Její manžel s dcerou před lety zemřeli při dopravní nehodě. Poprvé zde byla před čtyřmi lety a dění na silnicích vnímá citlivě. „Je to hrozné, co se na silnicích děje. Na silnicích roste bezohlednost jednoho k druhému a projevuje se to i v řízení. Lidé se pořád někam ženou, není to nic dobrého,” řekla účastnice ČTK.

Světový den obětí dopravních nehod vznikl před 25 lety. Chce podpořit společenské uznání ztráty a bolesti pozůstalých po obětech nehod a přispět k tvorbě globální kultury silniční bezpečnosti. Stejnou událost v neděli připomíná i odpolední ekumenická bohoslužba v dálniční kapli na D5 u Plzně.
Fotogalerie
5 fotografií