K zchátralé budově z roku 1928 od architekta Maxe Urbana přibudou ještě další dvě moderní stavby. Na pravé straně budou ve stupňovité budově ve tvaru S apartmány se dvěma až třemi patry: „Tenhle dům se bude vztahovat k Urbanovi. Měl by tedy být bílý,“ popisuje novou podlouhlou část Barrandovských teras architekt Ladislav Kuba a dodává: „Tady ještě reagujeme na třicátá léta, u druhé budovy ne,“ a kývá na opačnou stranu.

Dvoupatrová stavba na levé straně má sloužit jako hotel a bude se lišit svojí architekturou. Ta bude odpovídat současným trendům a bude zahalena do tmavé. Podle Kuby bylo záměrem elegantně rozbít symetrii. Poslední moderní novinkou by měly být podzemní garáže zapuštěné před původním objektem.

Zpět do třicátých let

V železobetonové dominantě na skalách nyní na návštěvníka zírají nahé zdi. Podle hlavního architekta Ondřeje Kukrala, který dohlíží na rekonstrukci funkcionalistické budovy, byla dokončená sanace. Díky tomu byly odhalené a poté odstraněné všechny větší problémy a objekt je nachystaný k další etapě oprav: „Naším záměrem vrátit budově podobu ze třicátých let. Úzce proto spolupracujeme s Národním památkovým ústavem a tam, kde nebudeme moci doplnit původní vzhled, budeme se třicátými lety inspirovat,“ prozradil pro Blesk.cz.

Na novinářské prohlídce byl přítomný i ředitel pražského Národního památkového ústavu Ondřej Šefců, který si pochvaloval záměr soukromého investora, i když opravy jsou složité a nákladné. Stav budovy byl v horším stavu, než myslel: „Stavbu můžete porovnat s Libeňským mostem. Obě vznikly ve stejné době a byly použité podobné materiály. Proto se musí při rekonstrukci postupovat opatrně,“ prozradil.

České speciality

Vzniknout by tu měly dvě restaurace, jejichž interiér by se měl inspirovat ve třicátých letech. V přízemí se bude podávat česká kuchyně podobná té z třicátých let a v prvním patře bude luxusní francouzská restaurace. Bazén pod Barrandovskými terasami opravený nebude, má jiného vlastníka.

Video
délka: 03:53.56

Nahlédněte do interiéru funkcionalistického klenotu. Jiří Marek, Kevin MacLeod (incompetech.com)

Podle Ondřeje Kukrala nelze s jistotou říct, kdy budou stavební práce hotové: „Naivní odhad je dva roky, realistický tři,“ prozradil. Cenu celého areálu odmítl komentovat, ale podle informací Blesk.cz by kompletní projekt měl vyjít na půl miliardy korun.

Fotogalerie
38 fotografií