Pivní kola obtěžují své okolí ve veřejném pražském prostoru. Pohybují se totiž nejen na pěších zónách, kde se proplétají například mezi turisty Staroměstského náměstí, jezdí také po okolních silnicích. Zajíždějí i do Letenských sadů, kde je Blesk.cz nedávno přistihl, jak porušují nově instalovaný zákaz pohybu jízdním kolům širším než 1,2 metru.

Na silnicích pivní kola zdržují pomalou jízdou. Klasifikovaná jsou jako jízdní kola, ovšem velikostí jde spíše o malou dodávku. Omezují tedy své okolí, řidiči je nemohou předjet a diskutabilní je i bezpečnost jízdy, kterou tato těžkopádná vozítka uskutečňují.

Z hlediska dopravních situací se však podle odborníka Roberta Vacka mohou odehrávat i daleko závažnější situace, které snad ani nikdo nechce domýšlet. „Představte si, že jede pivní kolo s opilým turistou, který vlivem svého stavu vypadne za jízdy a přejede ho auto. Smůlu bude mít řidič, protože měl dávat pozor. Pokud objíždíte cyklistu, musíte mu dát dostatečný odstup. Pokud například nevíte, zda za zatáčkou něco nejede proti vám, nesmíte ho předjíždět,“ uvedl dopravní expert.

Řidiči osobních vozů by si tak při jízdě za pivním kolem měli dávat velký pozor. Od šoférů se očekává, že musejí během jízdy očekávat a předpokládat různé dopravní situace. „Až u soudu pak bude řidič muset dokazovat svou nevinu,“ popsal Robert Vacek.

Co při nehodě?

Není ani zapotřebí uvádět ty nejčernější možné scénáře s přejetými osobami, a i přesto mohou pivní kola zadělávat na nepříjemnosti. Přeci jen se pohybují po dopravních komunikacích, a tak se dá předpokládat, že se jedno z těchto vozítek může stát účastníkem dopravní nehody. „Je to ale vlastně kolo, takže na povinné ručení můžeme zapomenout,“ připomněl Robert Vacek.

Kdo tedy v takovém okamžiku uhradí způsobenou škodu? Může za ni opilý klient pivního kola, nebo jeho řidič? Podle dopravního odborníka tato problematika přináší až příliš dalších otazníků. Mezitím se radnice a magistrát snaží přijít s řešením, které by efektivním způsobem provozování tohoto byznysu regulovalo. Dosud marně.

Fotogalerie
10 fotografií