Generální oprava Národního muzea (NM) začala v roce 2015, stará budova ale byla kvůli přípravám zavřená už několik let předtím. Původní plán byl otevřít celé muzeum právě ke stoletému výročí vzniku Československa. V první polovině prací ale postup zbrzdily některé nečekané skutečnosti, třeba rozsáhlejší poškození maleb v Pantheonu, které už dnes jsou hotové, archeologický nález, nález azbestu, nesrovnalosti v projektové dokumentaci nebo změny požadované památkáři, uvedl ředitel NM Michal Lukeš.

Otevření muzea jako memento uplynulého století

Kromě zmíněné nové skladby se při příležitosti „znovuotevření” historické budovy také otevře výstava s názvem Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava. Přímo ve výroční den vzniku Československa bude ta část budovy, která již bude zrekonstruována, otevřena do zkušebního provozu pro veřejnost zdarma.

Historická budova Národního muzea se stále opravuje. Otevřít by se ale měla už v říjnu.
Historická budova Národního muzea se stále opravuje. Otevřít by se ale měla už v říjnu.
Autor: Martin Sekanina, Martin Přibyl, Petr Novotný

Program doplní filmový sestřih klíčových momentů společného česko-slovenského století. Ceremoniál začne v 15:30 příjezdem ústavních činitelů do budovy NM, ze zahraničních hostů je potvrzena účast slovenského premiéra, řekl ČTK ředitel NK Michal Lukeš.

Účast dalších zahraničních politiků nekomentoval. Možný je příjezd čínského premiéra Li Kche-čchiang, kterého český premiér Andrej Babiš pozval na 27. října na otevření muzea a oslavu stého výročí vzniku Československa. S příjezdem VIP hostů se počítá na rampu před hlavní vchod budovy, připravuje se i varianta s bezbariérovým přístupem pro případný příjezd českého prezidenta. Program doplní hymny obou nástupnických zemí a slavnostní projevy, po necelé hodině se hosté přesunou do prostor výstavy. Uvidí také další expozici, která připomene dvousetletou existenci Národního muzea, a prohlédnou si jeho opravené interiéry. Ve vyhlídkovém salonku v kopuli muzea, který bude jedním z nových prostor získaných rekonstrukcí, se počítá s přípitkem ústavních činitelů a VIP zahraničních hostů.

Co Národní muzeum chystá dále?

Na únor roku 2019 ředitel NM počítá s celkovou kolaudací stavby a na jaře chce otevřít interaktivní expozici v zastřešené dvoraně a multimediální spojovací chodbu mezi oběma budovami muzea. V červnu by se česko - slovenská výstava měla vyměnit za výstavu Největší čeští skladatelé. Kolem 17. listopadu 2019, tedy ke 30. výročí sametové revoluce, plánuje mít muzeum otevřenou většinu expozic, tedy přírodovědeckou část, 20. století a Dětské muzeum. V první půlce roku 2020 se otevře celé muzeum.

Fotogalerie
16 fotografií